REKLAMA

Delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z Krajową Radą Sądownictwa

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 11:39
Delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z Krajową Radą Sądownictwa Delegacja Komisji Weneckiej przebywa w poniedziałek i wtorek z wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. (fot.:krs.pl)

• W poniedziałek (8 lutego) przed południem rozpoczęło się spotkanie delegatów Komisji Weneckiej z przedstawicielami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.
• Wcześniej delegaci Komisji rozmawiali już z władzami Sądu Najwyższego, zaś jej szef z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowy mają posłużyć Komisji do wypracowania opinii ws. nowelizacji ustawy o TK.

Ze strony KRS w spotkaniu, które rozpoczęło się po godz. 11, bierze udział przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski oraz członkowie jej prezydium: Krzysztof Wojtaszek, Andrzej Adamczuk, Gabriela Ott, Ewa Preneta-Ambicka i Waldemar Żurek. Po rozmowach planowany jest briefing rzecznika prasowego KRS.

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa w poniedziałek i wtorek z wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Przeczytaj: Spotkanie szefa Komisji Weneckiej z prezydentem

Wizyta delegacji odbywa się w ramach prac nad opinią nt. zmian w prawodawstwie polskim odnoszących się do Trybunału Konstytucyjnego, o wydanie której 23 grudnia 2015 r. wystąpił MSZ.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Delegaci Komisji Weneckiej spotkali się już w poniedziałek z władzami Sądu Najwyższego. Więcej o tym spotkaniu tutaj.

Z kolei, jak poinformowała Alicja Seliga z biura KRS, w trakcie spotkania z Radą do rozmów ma dołączyć przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio z Włoch, który od godz. 9 rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Delegaci Komisji mają zaplanowane jeszcze spotkania z: Ministrem Sprawiedliwości, Trybunałem Konstytucyjnym, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a także z władzami Sejmu i Senatu. W planach jest też spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Ze strony Komisji Weneckiej w spotkaniach poza przewodniczącym Komisji uczestniczą: szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii.

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej w grudniu ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA