REKLAMA

Delegacja Komisji Weneckiej w poniedziałek i wtorek złoży wizytę w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lutego 2016 17:19
Delegacja Komisji Weneckiej w poniedziałek i wtorek złoży wizytę w Polsce Małgorzata Sadurska: "Dobrze, że Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski" (fot. facebook/Małgorzata Sadurska)

· Delegacja Komisji Weneckiej w poniedziałek i wtorek (8,9 luty) złoży wizytę w Polsce, aby zapoznać się z problematyką nowelizacji ustawy o TK.
· Delegacja KW spotka się między innymi z przedstawicielami kancelarii prezydenta.
· Szefowa kancelarii prezydenta Dudy zwróciła uwagę, że Komisja nie wydaje orzeczeń, a jedynie opinie.

"Dobrze, że Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski. Dobrze, że eksperci komisji będą mogli zobaczyć, że instytucje państwowe, organy państwa działają zgodnie z prawem, korzystając z zapisów konstytucji i demokracja w Polsce po prostu nie jest w żaden sposób zagrożona" - mówiła szefowa prezydenckiej kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska w czwartek (4 lutego) w Radiu Maryja.

Sadurska zaznaczyła, że delegacja Komisji Weneckiej spotka się między innymi z przedstawicielami kancelarii rezydenta. Poinformowała, że obecnie kończy się układanie planu rozmów ekspertów z reprezentantami różnych instytucji i organizacji.

"Nam zależy na tym, żeby przedstawiciele Komisji zakończyli swoją wizytę z takim przeświadczeniem, że te wszystkie głosy, które pojawiają się z zagranicznej prasie, ta cała retoryka, która jest przedstawiana i prowadzona w gremiach europejskich, naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością (…) Chciałabym, żeby cykl spotkań zakończył się takim ustaleniem: Polska jest państwem prawa, wybory Polaków są wiążące i nie ma żadnego zagrożenia i żadnej niepewności" - podkreśliła minister.

Zdaniem Sadurskiej dla wielu środowisk i grup jest niewygodna decyzja Polaków, którzy chcieli +dobrej zmiany" i w 2015 r. wybrali prezydenta Andrzeja Dudę i parlament z większością PiS. "Stąd między innymi bierze się taki atak" - dodała.

Szefowa kancelarii prezydenta Dudy zwróciła uwagę, że Komisja nie wydaje orzeczeń, a jedynie opinie.

Delegacja Komisji Weneckiej podczas wizyty w Polsce spotka się z przedstawicielami kancelarii prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Na czele delegacji Komisji Weneckiej stanie jej przewodniczący Włoch Gianni Buquicchio. Wraz z nim Polskę odwiedzi szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w Sekretariacie Komisji Weneckiej Austriak Schnutz Rudolf Duerr, a także sprawozdawcy: Christoph Grabenwarter z Austrii, Michael Frendo z Malty, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii.

Do Polski nie przyjadą dwie sprawozdawczynie, które również będą zajmować się sprawą Polski: Veronika Bilkova z Czech oraz Sarah Cleveland z USA.

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca w Wenecji.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • przetransformatowany 100x 2016-02-04 22:38:51
    "... w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową... " to my przechodzimy znowu jakąś "transformację ustrojową" ???????? quźfa, ile to już razy za mojego życia ???????????
  • spragniony123 2016-02-04 20:26:05
    Mam nadzieję że to będą normalni ludzie a nie wykolejeni lewacyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA