REKLAMA

Delegacja rządowa na szczycie UE w dniach 17 i 18 grudnia

  • Autor: GP
  • 17 grudnia 2015 11:37
Delegacja rządowa na szczycie UE w dniach 17 i 18 grudnia Premier Beata Szydło i premier Wielkiej Brytanii David Cameron (fot. premier.gov.pl)

Beata Szydło udaje się w czwartkowe popołudnie do Brukseli. Donald Tusk zwołał szczyt przywódców państw UE na czwartek i piątek. Głównym tematem spotkania ma być walka z terroryzmem, kryzys imigracyjny i przyszłość wspólnego rynku cyfrowego wspólnoty.

Szczyt poprzedzi, o godzinie 15:30, robocze spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym udział weźmie premier. O godzinie 16:00 zacznie się następne spotkanie. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz będzie rozmawiał z przybyłymi do Brukseli premierami.

W czasie trwania szczytu przewidywana jest prywatna rozmowa między Martinem Schulzem, a Beatą Szydło. Informację tę podał rzecznik Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE Artur Habant. Spodziewane jest, że politycy będą dyskutować o zapowiedzianej dyskusji w PE, poświęconej sytuacji demokracji w Polsce.

Sesje robocze szczytu zaplanowano na czwartek, na godzinę 16:45 i na piątek na godz. 10:00. Czwartkowy wieczór przywódcy spędzą na uroczystej kolacji o godzinie 19:00.

W przededniu szczytu odbyło się spotkanie Donalda Tuska, Jeana-Claude'a Junckera i Martina Schulza z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Problemy do omówienia

Unia Europejska domaga się decyzji w dwóch ważnych kwestiach.

W związku z porozumieniem w sprawie klimatu, zawartym na konferencji COP 21 w Paryżu, unijni przywódcy zaapelują o przyspieszenie prac nad unią energetyczną, której towarzyszyłaby przyszłościowa polityka klimatyczna.

Należy się spodziewać rozmów z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem o planach referendum w tym kraju, w którym obywatele Wysp Brytyjskich wypowiedzą się o członkostwie ich kraju w UE.

Zapowiedziane jest także przyjęcie konkluzji w sprawie Syrii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA