REKLAMA

Demokracja Bezpośrednia popiera Kukiza

  • Autor: parlamentarny.pl (Piotr Toborek)
  • 27 sierpnia 2015 12:56
Demokracja Bezpośrednia popiera Kukiza Paweł Tanajno . Fot. Krzysztof Wróbel (Creative Commons)

Komitet Wyborczy Demokracja Bezpośrednia Obywatele Decydują został zgłoszony do PKW, ale już dziś lider ugrupowania Paweł Tanajno przyznaje, że jego partia w wyborach nie wystartuje. - Liderem ruchu antysystemowego powinien być Paweł Kukiz i jego popieramy - mówi.

„Demokracja Bezpośrednia nie jest tradycyjną partią polityczną. To organizacja spoza układu, stworzona przez ludzi takich jak Ty. Naszym celem jest zmiana reguł gry w polityce, abyś mógł decydować o tym, co dla Ciebie ważne” – tak prezentuje się partia na swojej witrynie internetowej.

Główne hasła DB to:

- referendum obligatoryjne, by polityk słuchał Ciebie, a nie Ty polityka

- prawo odwołania posła, by poseł pracował dla Ciebie, a nie Ty dla posła

 - jednomandatowe okręgi wyborcze, by wybierać swojego polityka, a nie wybranego przez "wodza"

 - powszechny i bezpłatny internet, jako przestrzeń publicznej dyskusji i narzędzie demokracji.

 - nigdy więcej ACTA!

To ostatnie hasło wynika z faktu, że powstanie partii Demokracja Bezpośrednia wiąże się z falą manifestacji w Europie zorganizowaną przeciwko umowie ACTA, a także odrzuceniem przez Sejm obywatelskiego wniosku o referendum w sprawie ustawy emerytalnej.

DB uważa siebie, ze pierwszą w Polsce partię zadaniową, której członkowie ponad podziałami światopoglądowymi mają walczyć o jeden cel - wprowadzenie w Polsce ustroju demokracji bezpośredniej, a zatem systemu gdzie obywatele sprawują kontrolę nad poczynaniami polityków, a dużą część decyzji publicznych podejmują bez ich pośrednictwa w drodze referendum.

 Partia nie zajmuje stanowiska w sprawach światopoglądowych takich jak finansowanie in vitro, dopuszczalność aborcji czy pozycja związków wyznaniowych w państwie. Nie posiada też postulatów o charakterze gospodarczym.

Wokół idei demokracji bezpośredniej skoncentrowali się - zdaniem członków partii - przedstawiciele zarówno prawicy jak i lewicy, zwolennicy wolnego rynku jak i zasad państwowego interwencjonizmu. Posłowie partii głosować będą na te tematy według własnego programu oraz sumienia. DB nie będzie stosować dyscypliny głosowania.

 Program partii (pt. „Turkusowa (R)ewolucja”) zawiera 25 postulatów uzdrowienia polskiej demokracji. Fundamentem jest pierwsze 5 punktów, a zatem wprowadzenie w Polsce referendum na kształt szwajcarski, prawa odwołania posła oraz senatora w trakcie kadencji, możliwości zawetowania ustawy przez obywateli do 6 miesięcy po jej uchwaleniu, ułatwionej procedury wnoszenia obywatelskich projektów ustaw, a także możliwości elektronicznego głosowania przez Internet. Program przewiduje ponadto inne formy poszerzenia społecznej kontroli takie jak bezpośredni wybór prokuratorów, rozszerzenie roli ławników sądowych, zniesienie immunitetów oraz przywilejów poselskich. Manifest partii zwraca uwagę także na problematykę wolności słowa. Członkowie partii proponują odpolitycznienie mediów, zniesienie systemu ich koncesjonowania oraz wydzielenie kanału TVP Debata, który miałby służyć prowadzeniu istotnych dyskusji społecznych. W końcu Demokracja Bezpośrednia postuluje walkę o wolność i niezależność Internetu, powstrzymanie inwigilacji obywateli i liberalizację prawa własności intelektualnej w Internecie.

Najbardziej znanym członkiem partii jest Paweł Tanajno, który w majowych wyborach kandydował na prezydenta RP i czuje się tych wyborów „moralnym zwycięzcą”.

- Tak, bo główna idea naszego programu - czyli oddanie władzy obywatelom poprzez organizowanie referendów jest realizowana. Na razie w trochę wypaczonej formie, ale jest - mówi Tanajno.


Lider Demokracji Bezpośredniej przyznaje, że mimo powołania komitetu jego partia w wyborach jednak nie wystartuje: - Nawet nie rozpoczęliśmy zbierania podpisów, nas nie interesują stołki i miejsca w Sejmie, chodzi nam o rozbudzenie i zjednoczenie ruchu antysystemowego. Najlepiej aby ludzi, którzy mają dość obecnie rządzącej władzy zjednoczyli się wokół lidera, jakim powinien być Paweł Kukiz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA