REKLAMA

Demokracja, bogactwo oraz bezpieczeństwo - filary strategii Kukiza

 • Autor: PAP
 • 27 września 2015 19:13
Demokracja, bogactwo oraz bezpieczeństwo - filary strategii Kukiza Fot. MEDIA WNET/Flickr, licencja Creative Commons

Obywatele powinni kontrolować władzę, pieniądze i policję; w tym celu należy przede wszystkim zmienić konstytucję - mówił Paweł Kukiz podczas niedzielnej konwencji.

Pierwszym filarem zaproponowanym przez działaczy ruchu Kukiza jest demokracja.

Skończyć z kontrolą neoarystokracji

"Demokracja to rządy ludu, czyli państwo pod kontrolą obywatelską" - tłumaczył Kukiz. Podkreślał, że - w jego ocenie - obecnie Polska jest "pod kontrolą neoarystokracji, partii urzędniczych, klanów, które uwłaszczyły się na Polsce w 1989 r.", które raz na cztery lata zmieniają się przy "korycie".

Jak powiedział Kukiz, żeby obywatel mógł kontrolować władzę, należy przede wszystkim zmienić konstytucję i najbliższe lata trzeba poświęcić na tworzenie nowego, przyjaznego obywatelowi prawa. Poza tym - jego zdaniem - należy zmienić ordynację wyborczą, znieść próg referendalny i wprowadzić system prezydencki.

Reforma wymiaru "niesprawiedliwości"

Kolejnym postulatem, o którym podczas konwencji mówił Kukiz, jest gruntowna reforma - jak to określił - "wymiaru niesprawiedliwości". Wśród propozycji usprawnienia go znalazły się m.in. wybór sędziów okręgowych oraz prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz możliwość rejestrowania kamerą procesu sądowego.

Podczas konwencji, poza Kukizem, głos zabierali również eksperci, którzy tłumaczyli, na czym będą polegać zmiany proponowane przez ich ugrupowanie.

Deregulacja systemowa

Przedstawiciele ruchu Kukiza przypomnieli, że opracowany został projekt ustawy o deregulacji systemowej, który chcieliby przedstawić jako pierwszy w nowym Sejmie. "Ta ustawa zrobi dwie rzeczy. Po pierwsze ona ustawi nowe ramy tworzenia prawa - tak, żeby prawo było tworzone pod kontrolą obywateli i dla obywateli, a nie dla urzędników i polityków" - tłumaczył ekspert ruchu Kukiza. Dodał, że ponadto "stworzy ona ramy do generalnego przeglądu polskiego ustawodawstwa" i pomoże "wyrzucić większość szkodliwych przepisów na śmietnik".

Drugim filarem, na którym opiera się strategia ugrupowania Kukiza, jest bogactwo, czyli - jak wyjaśniał lider formacji - "kontrola obywatelska nad pieniędzmi i poczucie bezpieczeństwa bytu".

"Powiedzą mi rządzący: +przecież obywatel wie, ile ma wydawać, on ma kontrolę+. Nie, kontrolę nad naszymi pieniędzmi mają obce korporacje i banki" - mówił Kukiz. Jego zdaniem w Polsce nie ma systemu podatkowego, tylko są "dziesiątki tysięcy przepisów, dzięki którym korporacje i banki (...) są w stanie wyprowadzać z Polski pieniądze". Kukiz zaznaczył, że należy przede wszystkim zrównoważyć budżet, uszczelnić VAT oraz skończyć z "marnotrawstwem".

Bezpieczeństwo

Ostatnim filarem programu ugrupowania jest bezpieczeństwo, które - według Kukiza - "leży na łopatkach, (...) jest w ruinie". Zdaniem muzyka w Polsce policja funkcjonuje niesprawnie, ale - jak podkreślał - nie dlatego, że "mamy złych policjantów, ale dlatego, że mamy system taki, że w przypadku zmiany partii u władzy, partia rządząca zmienia natychmiast komendanta głównego, komendant główny komendanta wojewódzkiego, komendant wojewódzki zmienia komendanta powiatowego i tak schodzą do szczebla komisariatu".

Kukiz zaznaczył, że zrobi wszystko, aby Polacy nie musieli pakować walizek. Dodał, że jego ugrupowanie "zrobi wyłom w systemie", a po najbliższych wyborach Polska "będzie już inna". "My nie obiecujemy, bo my nie kłamiemy. My nie obiecujemy, bo szanujemy obywateli" - powiedział. Jak mówił, jego ugrupowanie nie chce wchodzić z nikim w koalicję.

Ponadto na konwencji zaprezentowany został film z przesłaniem ekonomisty prof. Witolda Kieżuna, który zaznaczył, że sytuacja w Polsce jest "krytyczna". "Struktura administracyjna Polski, cały system zarządzania w Polsce w tej chwili wygląda fatalnie" - powiedział. Zdaniem ekonomisty nasz kraj jest "kolonią". Większość przemysłu i handlu - w jego ocenie - jest w rękach zagranicznych i m.in. to sprawia, że Polska nie jest samodzielna. "Trzeba walczyć o to, żeby Polska była naprawdę Polską, nie tylko formalnie, ale faktycznie, z punktu widzenia również gospodarczego" - przekonywał prof. Kieżun.

Ekonomista mówił, że podstawową siłą walki o "coś nowego i lepszego, o taką czy inną reformę" są młodzi ludzie. Prof. Kieżun, zwracając się do członków Ruchu Kukiza, powiedział też, że ufa, iż "swoją wiarą" potrafią usprawnić ojczyznę.

Wśród gości Konwencji Strategicznej KWW KUKIZ`15 znaleźli się m.in. lider listy do Sejmu w okręgu nr 3 we Wrocławiu Kornel Morawiecki, Marek Mnich z "Solidarności '80", prezes Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego Arkadiusz Urban, prezes Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel, podróżnik i reporter Jacek Pałkiewicz oraz córka muzyka - Pola Kukiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • C 2015-09-29 20:01:07
  Do Ewa: Zakłamywanie, to nie usprawnienie i każdy niezależny uczony doskonale wie. Uznanie profesorom z PAN i innym się należy, że z wiarą i honorem bronią historię Polski i oby tacy jak najdłużej żyli!
 • Ewa 2015-09-29 19:04:58
  Niestety samą wiarą niczego się nie usprawnia, profesor powinien o tym widzieć :)
 • Chełmianin N 2015-09-28 15:26:11
  Do ziemia dobrzyńska: Jak masz luki zwróć się do nauki i nie fikaj jeśli ma się szkolne luki! RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.  >>>>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>>>>>>>>  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. >>>>>>>>>>>>>>>> WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
 • ziemia dobrzyńska 2015-09-28 14:38:34
  Do Chełmianin N: Masz chłopie problem ze sobą.
 • Chełmianin N 2015-09-27 20:09:51
  PANIE KUKIZ PRZYKŁAD KONTROLI ( hucpa niedouczonych ) Politycy i różne pismaki regionu Lubelszczyzny nie ma, a jak wiecie to wskażcie nareszcie gdzie leży ta ziemia. Wszyscy stanowisko PAN i rządzącego doskonale znają, to mimo wszystko z urojenia historię Polski ściemniają. Karpiński, Palikot i kurierowe pismaki i chorzy maniacy oraz pozostali cwaniacy nauki nie uznają, bo fisia mają, a jak to nie prawda niech udowodnią, że historię znają. Powtarzam nasze województwo, to nie lubelska ziemia i nie Lubelszczyzna, a zaś kto kłamie i historię zmienia, znaczy, że celowo fałszuje i na miano matoła zasługuje. Sens taki: rozumowi tylko wiedza i nauka pomóc może, a kto tak mataczy, to nauka na pewno takiemu pomoże?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA