REKLAMA

Departament Stanu USA zaprzecza doniesieniom o zawieszeniu stosunków z Polską

  • Autor: PAP/JS
  • 06 marca 2018 22:12
Departament Stanu USA zaprzecza doniesieniom o zawieszeniu stosunków z Polską Według informacji portalu Onet.pl, Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA mają nie spotykać z polskim prezydentem czy premierem (fot. pixabay.com)

Doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości "są po prostu fałszywe" - podkreśliła na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Według informacji portalu Onet.pl, Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA mają nie spotykać z polskim prezydentem czy premierem. Portal twierdzi, że to ultimatum zostało sformułowane przez wysokiej rangi oficjeli amerykańskich na spotkaniu z polskimi dyplomatami, a kluczową postacią na tym spotkaniu był Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników szefa dyplomacji USA.

Czytaj też: Krzysztof Szczerski ucina spekulacje. Co tematem rozmów premiera, szefa MSZ i prezydenta?

Według Onetu istnienie ultimatum potwierdza notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Polski ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Z notatki ma wynikać m.in., że do momentu zażegnania sporu o nowelę ustawy o IPN USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. Poza nieformalnym uznaniem polskich liderów za "persona non grata" w Białym Domu, Amerykanie mieli też grozić blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
USA

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Korekta 2018-03-08 02:06:20
    Do zecer: b. sądy już topnieją, idzie wiosna radosna. damy radę
  • zecer 2018-03-07 11:10:23
    Przecież "onet.pl" to jedna z macek ośmiornicy propagandowej Donalda Tuska i innych zdrajców Polski siedzących sobie wygodnie za granicą i wymyślających: "jak tu Polsce dopieprzyć". Rzekome sensacje, są po prostu wyssane z palca, nawet treść rzekomej notatki. Ja się dziwię tylko temu, że już nie pierwszy raz "onet" obrzuca fekaliami Polskę i Polaków a obecny Rząd, nie potrafi tym glistom utrzeć nosa. Ale dopóki mamy takie sądy jakie mamy, to cała para pójdzie "w gwizdek". Na początek, media publiczne, nie powinny przekazywać żadnych wiadomości, których autorem i źródłem jest Onet.plREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA