REKLAMA

Dezinformacja, Waszczykowski: 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu nie uodporniło media na propagandę

  • Autor: AT
  • 17 listopada 2016 10:18
Dezinformacja, Waszczykowski: 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu nie uodporniło media na propagandę Informacja coraz częściej jest traktowana jako towar. To niesie zagrożenie - uważa minister (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wraz z szefami MON, MSWiA, BBN i Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej otworzył konsultacje poświęcone kwestii dezinformacji w środowisku międzynarodowym.
• Konsultacje są odpowiedzią na coraz szersze stosowanie dezinformacji - celowego manipulowania informacją w celu osiągnięcia korzyści politycznych, społecznych, gospodarczych czy militarnych.

- Przez wiele lat myśleliśmy wszyscy, że 50 lat komunizmu, a wcześniej faszyzmu, nauczyło i uodporniło media na propagandę - mówił szef polskiej dyplomacji. Jednak obecnie, jak zaznaczył w swoim przemówieniu, informacja jest coraz częściej traktowana jako towar i niesie to ze sobą zagrożenia.

Minister przypomniał swój raport "W walce o serca i umysły - przeciwdziałanie propagandzie skierowanej przeciwko społeczności euro-atlantyckiej", który w styczniu 2015 roku przedstawił przed zgromadzeniem parlamentarnym NATO, a w którym wykazał instrumentalizowanie mediów przez reżim prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Teraz granice między wojną i pokojem coraz bardziej się zacierają. NATO i Unia Europejska nie mogą się temu bezczynnie przyglądać - mówił, wspominając o nowych technikach prowadzenia wojny, m.in. o wojnie hybrydowej czy hakerskiej - Musimy połączyć siły i wspólnie działać przeciw propagandzie wojennej, której celem jest dezinformacja - podkreślił.

Czytaj też: Macierewicz: Dezinformacja poważnym zagrożeniem

Konsultacje są wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej. Są one odpowiedzią na coraz szersze stosowanie dezinformacji - celowego manipulowania informacją w celu osiągnięcia korzyści politycznych, społecznych, gospodarczych czy militarnych.

Dezinformacja jest stosowana jako narzędzie wojny hybrydowej i jako taka jest stale rosnącym zagrożeniem na poziomie narodowym i międzynarodowym. Przykłady intensywnych działań dezinformacyjnych były widoczne np. podczas kryzysu na Ukrainie, wojny w Syrii czy też w polityce tzw. Państwa Islamskiego.

Konsultacje były prowadzone przez praktyków, którzy podczas codziennej pracy stykają się z propagandą - dziennikarzy z USA, Finlandii, Ukrainy i Czech, ekspertów NATO, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, a także pracowników naukowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tantus 2016-11-18 11:44:32
    Zgadza się. Szczególnie TVP jest ostatnio bardzo podatna na dezinformację.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA