REKLAMA

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie konstytucji RP

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 18 grudnia 2015 14:55
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie konstytucji RP Kukiz’15 chce rozszerzyć skład TK do 18 sędziów (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Projekt złożyli posłowie z Kukiz’15. Dotyczy on wprowadzenia nowych przepisów odnośnie Trybunału Konstytucyjnego.

Poselski projekt ustawy o zmianie konstytucji RP, przygotowany przez posłów Kukiz’15, rozszerza skład Trybunału Konstytucyjnego do 18 sędziów. Mają być oni wybierani większością 2/3 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (większość kwalifikowana).

Kukiz’15 chce, by prezesa i wiceprezesa TK powoływał prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału. Posłowie ruchu domagają się także, by Sąd Najwyższy orzekał w kwestii zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Poselski projekt ustawy wpłyną 17 grudnia do Sejmu. Na tym etapie marszałek Sejmu kieruje projekty ustaw do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych. Ocena dokonywana w opiniach dotyczy przede wszystkim zgodności projektów ustaw z prawem Unii Europejskiej oraz formalnych elementów uzasadnienia. Projekty ustaw, co do których istnieje wątpliwość, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej, marszałek Sejmu może skierować do Komisji Ustawodawczej w celu wyrażenia opinii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA