REKLAMA

Do Senatu wpłynął projekt postanowienia ws. referendum 25 października

 • Autor: PAP
 • 21 sierpnia 2015 19:24
Do Senatu wpłynął projekt postanowienia ws. referendum 25 października Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu Fot. Shutterstock.com

Do marszałka Senatu wpłynął projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i Lasów Państwowych - poinformował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Proponowany termin referendum to 25 października.

Pytania zawarte we wniosku prezydenta brzmią:

- "Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?",

- "Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem obowiązku szkolnego od 7. roku życia?",

- "Czy jest Pan/Pani za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?"

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział w piątek, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy o dodatkowe uzasadnienie wniosku ws. referendum 25 października. Jak mówił, pytania o Lasy Państwowe, sześciolatków i wiek emerytalny są dość ogólne i nieprecyzyjne.

"Pytania są dość ogólne i nieprecyzyjne, taka jest moja ocena wstępna" - powiedział Borusewicz. Uzasadniał, że pytanie o obniżenie wieku emerytalnego nie mówi, do jakiego wieku, wiek emerytalny może być obniżony i jaki staż pracy uprawniałby do świadczeń. Ocenił również, że pytania o Lasy Państwowe i obowiązek szkolny sześciolatków są nieprecyzyjne.

"Zamierzam zwrócić się do pana prezydenta o dodatkowe uzasadnienie skutków prawnych i finansowych, których w projekcie zarządzeniu referendum nie ma" - powiedział Borusewicz.

Dodał, że 4 września Senat rozpatrzy wniosek prezydenta. "Zwołałem Konwent Seniorów na poniedziałek, żeby tę kwestię omówić. Także skierowałem ten projekt postanowienia o referendum do sześciu komisji senackich" - dodał Borusewicz.

Powiedział, że w poniedziałek zwróci się także do KBW o wyjaśnienie wątpliwości, które ma wobec pytań referendalnych przedstawionych przez Dudę. Dodał, że przed uzupełnieniem wniosku ws. zarządzenia referendum Senat nie powinien głosować nad tym wnioskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Jadwiga 2015-08-24 13:14:24
  Mało kto ma pojecie o systemie funkcjonowania lasów państwowych , wiec jak ma się wypowiadać. Jak w kampani mu wytłumacza jak funkcjonuje i dalej nie wie co bedzie dla lasów lepsze bo sie na ty nie zna. Sprawa sześciolatków nie dotyczy wszystkich tylko małej grupy ludzi. Ilość podpisów pod wnioskiem jest niewiarygodnia bp przekracza ilośc obywateli , których ten problem dotyczy. zbierali podpisy pod kosciołami i podpisywali starsi ludzie nie wiedząc o co chodzi i to jest nieuczciwe takie załatwianie sprawy. Emerytury zwsze były i sa powiązane ze stażem pracy. Decyzja w sprawie wieku emerytalnego to decyzja dla rządzących nie obywateli. Ta decyzja ma wpływ na cała gospodarke na wiele lat w przyszłości .Ten co to wymysli musi brac odpowiedzialność za takie decyzje. ja to bym chciała być zawsze młoda i bogata i co z tego. Wiele ludzi najlepiej by wogóle nie pracowało i jak by mu dac 3000 zł zasiłku to do pracy nigdy nie pójdzie. Konsultowanie takich rzeczy z obywatelami to nieporozumienie. Naobiecywało się w kamoani wyborczej , a teraz sie szuka na siłe wyscia z problemu potem nam powiedza no zrealizowano wolę spoleczeństwa jak bedzie problem w gospodarce i spadna emerytury poniżej minimum socjalnego. terminreferendum razem z wyborami do parlamentu to też nieporozumienie . Liczy sie na to ,że obywatel nie zajaży o co chodzi i w ten sposóbuzyska sie lepsza frekfencje dla referendum. bieżcie dalej pod uwage postulaty zwiazków zawodowych i je realizujcie to wyjdziemy na tym ja Grecja albo gorzej. Może sie skończyctak,ze ludzie uznaja ,ze to referendum , a nie wybory i bedzzie frekfencja na wyorach 25% i ładnie bedziemy wygladali na tle Europy. Mamnadzieje,że Senat nie wystraszy sią propagandy i przegłosuje decyzje zgodna z interesem Państwa , całego Państwa i gospodarki a nie polityków.
 • nauczycielka 2015-08-23 12:53:57
  Sześciolatek jest w siódmym roku życia, bo skończył 6 lat i rozpoczął siódmy rok. Mam więc odpowiedzieć na pytanie, czy chcę znieść dla niego obowiązek szkolny, a następnie mu ten obowiązek wprowadzić?
 • kelo 2015-08-22 21:59:44
  ...moje dzieci mają już po 20 lat - komu te referenda ???? ...o kolor skarpetek by zapytali !!!
 • poldek 2015-08-21 22:15:06
  Czy można wziąć udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych, a nie brać udziału w referendum? Żadne z tych pytań mnie nie obchodzi, czemu mam decydować za innych. Jestem emerytem, nie mam dzieci w wieku przedszkolnym. Czemu mam decydować za rodziców o przyszłości ich dzieci, i wielkości ich emerytur. Nie wiem na czym polega dotychczasowy system funkcjonowania Lasów Państwowych.
 • prawda 2015-08-21 20:19:42
  Dopisać obowiązkowe pytania do Referendum: - czy jesteś za przywróceniem Kary Śmierci - czy jesteś za utrzymywaniem więźniów z podatków Podatników (lub czy jesteś za ustawowym przymusem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez więźniów ?)



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA