REKLAMA

Donald Trump cieszy się z rozmów w Korei Północnej

  • Autor: PAP/PSZ
  • 07 marca 2018 14:47
Donald Trump cieszy się z rozmów w Korei Północnej Donald Trump nie zdradza dalszych kroków wobec Korei Północnej. (fot. Evan El-Amin / Shutterstock.com)

W reakcji na rozmowy delegacji Korei Południowej z przedstawicielami Korei Północnej, w tym jej przywódcą Kim Dzong Unem, prezydent USA Donald Trump ocenił, że doniesienia na ten temat "są bardzo pozytywne" - donosi Reuters.

Jednocześnie amerykański prezydent uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy stawia warunki wstępne do rozmów z Koreą Północną. Zaznaczył jednak, że dostrzega postęp w relacjach z tym państwem. "Z pewnością przebyliśmy z Koreą Północną długą drogę, przynajmniej pod względem retorycznym" - ocenił, rozmawiając z dziennikarzami we wtorek czasu lokalnego w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

"Oświadczenia napływające z Korei Południowej i Korei Północnej są bardzo pozytywne. To byłaby wielka rzecz dla świata" - dodał.

Wcześniej szef delegacji południowokoreańskiej na rozmowy w Pjongjangu Czung Uj Jong poinformował, że Korea Północna wyraźnie potwierdziła swoje zobowiązanie do denuklearyzacji i oświadczyła, że nie miałaby powodu do posiadania broni nuklearnej, gdyby bezpieczeństwo reżimu było zagwarantowane oraz gdyby zniknęły zagrożenia militarne wobec Korei Północnej.

Czytaj także: Donald Trump wytacza ciężki działa przeciwko Korei. Odetnie kraj od paliw

Ponadto według relacji Chunga północnokoreański reżim wyraził wolę przeprowadzenia "szczerych rozmów" ze Stanami Zjednoczonymi na temat sposobów denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i normalizacji dwustronnych stosunków. Zapewniono również, że w czasie trwania takich rozmów nie byłoby ze strony Pjongjangu żadnych prowokacji militarnych, testów broni nuklearnej czy pocisków balistycznych.

W pierwszej reakcji na te doniesienia Trump powiedział: "Zobaczymy, co się stanie". Dodał, że widzi szanse na postęp w stosunkach z Koreą Północną, choć "może to być złudna nadzieja".

Czytaj również: Amerykanie nałożyli sankcje za pojedyncze zabójstwo

Jednocześnie agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą urzędnika amerykańskiej administracji, informuje, że Waszyngton jest otwarty na rozmowy z Pjongjangiem. Jednak ten anonimowy przedstawiciel władz USA podkreślił, że Pjongjang, łamiąc wszystkie poprzednie umowy dotyczące północnokoreańskiego programu nuklearnego, nauczył Waszyngton sceptycyzmu.

W czasie rozmów między przedstawicielami obu Korei, które odbyły się w 5 i 6 marca, uzgodniono ponadto, że w kwietniu odbędzie się pierwszy od ponad 10 lat szczyt przywódców tych państw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA