REKLAMA

Donald Trump: Trzeba uregulować stosunki z Rosją

  • Autor: PAP/AT
  • 29 sierpnia 2017 09:25
Donald Trump: Trzeba uregulować stosunki z Rosją Jesteśmy opiekuńczy wobec państw regionu bałtyckiego - powiedział prezydent USA (Donald Trump, fot. Gino Santa Maria/Shutterstock.com)

Prezydent USA Donald Trump wyraził  nadzieję, że z czasem Stany Zjednoczone będą mieć dobre relacje z Rosją. - To wielki kraj, posiadający broń jądrową; to kraj, z którym trzeba nam jakoś uregulować stosunki - podkreślił.

• Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w Waszyngtonie odniósł się do pytań o zagrożenia dla bezpieczeństwa państw położonych nad Morzem Bałtyckim ze strony Rosji.

• Jesteśmy wyjątkowo opiekuńczy wobec państw regionu bałtyckiego. Mamy tam wspaniałych przyjaciół – zadeklarował.

• Z kolei Sauli Niinisto opowiedział się za rozszerzeniem dialogu między NATO i Rosją, aby uniknąć potencjalnych konfliktów w związku z nasileniem ćwiczeń wojskowych w tym regionie.

Amerykański przywódca odniósł się w ten sposób do pytań dziennikarzy o zagrożenia dla bezpieczeństwa państw położonych nad Morzem Bałtyckim ze strony Rosji.

Nie wymieniając Federacji Rosyjskiej jako państwa stanowiącego zagrożenie - o co pytali dziennikarze - Trump zaznaczył, że "jest wiele krajów, które postrzega jako zagrożenie" i wyraził przy tym nadzieję, że "z czasem Stany Zjednoczone będą mieć dobre relacje z Rosją".

"To wielki kraj, posiadający broń jądrową; to kraj, z którym trzeba nam jakoś uregulować stosunki" - podkreślił Trump.

Czytaj też: Donald Trump powiedział otwarcie - to, czego warto bronić, to rodzina, ojczyzna i Bóg

Z kolei prezydent Finlandii Sauli Niinisto, polityk związany z prawicowo-konserwatywną KOK, która obok Centrum Finlandii (KESK) jest główną partią rządzącą w Finlandii, opowiedział się w swym wystąpieniu podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie za rozszerzeniem dialogu między NATO i Rosją, aby "uniknąć potencjalnych konfliktów w związku z nasileniem ćwiczeń wojskowych w tym regionie".

Agencje przypominają, że kadencja Niinisto, który składa oficjalną wizytę w USA, dobiegnie już niedługo końca. Polityk ten zamierza jednak wystartować w kolejnych wyborach prezydenckich w styczniu 2018 r. jako kandydat bezpartyjny.

Sauli Niinisto jest dwunastym w historii republiki fińskiej prezydentem. Wcześniej był m.in. marszałkiem fińskiego parlamentu (2007-2011) oraz zasiadał w dwóch rządach Paavo Lipponena (1995-2003).

Przez ekspertów w Finlandii Niinisto jest postrzegany jako polityk konserwatywny, który aktywnie bierze udział w realizacji fińskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Pod koniec lipca jego gościem był prezydent Rosji Władimir Putin (na początku roku spotkali się też w rosyjskim Archangielsku podczas konferencji arktycznej). Wcześniej, w kwietniu Niinisto rozmawiał w Helsinkach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W poniedziałek spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Ze względu na geopolityczne położenie Finlandii Niinisto jest zwolennikiem polityki równowagi w stosunkach z Rosją i USA oraz NATO - ta polityka często w fińskiej prasie określana jest jako "polityka szpagatu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA