REKLAMA

Donald Tusk: Jest postęp w rozmowach z W. Brytanią. We wtorek będzie projekt porozumienia

  • Autor: PAP/JS
  • 01 lutego 2016 19:55
Donald Tusk: Jest postęp w rozmowach z W. Brytanią. We wtorek będzie projekt porozumienia Negocjacje z Londynem toczyły się w poniedziałek (1 lutego) w Brukseli (fot.facebook.com/europeancouncilpresident)

· Negocjacje z Londynem toczyły się w poniedziałek (1 lutego) w Brukseli.
· W niedzielę (31 stycznia) w Londynie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem nie przyniosło rozstrzygnięcia.
· Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

We wtorek (2 lutego) w południe szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawi propozycję porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W ciągu minionej doby w rozmowach z Londynem osiągnięto "dobry postęp" - poinformował Tusk na Twitterze.

"Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Osiągnięto dobry postęp w ciągu ostatnich 24 godzin, ale wciąż są nierozwiązane sprawy" - napisał Tusk w poniedziałek wieczorem.

fot. twitter.com

Negocjacje z Londynem toczą się w poniedziałek w Brukseli. W niedzielę wieczorem w Londynie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem nie przyniosło rozstrzygnięcia. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował w poniedziałek w południe, że rozmowy te przyniosły postępy z politycznego i technicznego punktu widzenia, ale porozumienia jeszcze nie ma. "Tak daleko jeszcze nie jesteśmy" - powiedział Schinas.

"Dyskusja trwa dziś na szczeblu szerpów (negocjatorów - PAP) ze strony Rady, Komisji i rządu Wielkiej Brytanii" - dodał Schinas. "Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione" - powiedział, pytany, w których sprawach negocjacje z Wielką Brytanią są bliskie rozstrzygnięcia. Podkreślił, że porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie 28 państw członkowskich UE.

Wypowiedź rzecznika KE potwierdziła informacje z Londynu. Rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w ciągu 48 godzin udało się dokonać postępu, ale potrzeba jeszcze wiele pracy.

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji, "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

Do kluczowych spotkań przed zaplanowaną na 18-19 lutego Radą Europejską, która miałaby przyjąć porozumienie Wielkiej Brytanii z pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE, Cameron ma spotkać się jeszcze z wieloma europejskimi liderami, w tym m.in. z polską premier Beatą Szydło (4 lutego w Londynie) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (12 lutego w Hamburgu).

Jeśli do porozumienia między Cameronem a pozostałymi szefami rządów i głowami państw UE dojdzie jeszcze w lutym, decydujące o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej referendum w sprawie członkostwa w UE mogłoby się odbyć w czerwcu. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA