REKLAMA

Donald Tusk ostro o autorach ustawy o IPN: Wypromowali podłe oszczerstwo

 • Autor: PAP/AT
 • 01 lutego 2018 12:55
Donald Tusk ostro o autorach ustawy o IPN: Wypromowali podłe oszczerstwo Kontrowersje wokół ustawy o IPN. Donald Tusk zabrał głos (Donald Tusk, fot.facebook.com/europeancouncilpresident)

Donald Tusk - były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej - odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół ustawy o IPN.

"Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o polskich obozach, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą..." - napisał Tusk na Twitterze.

Odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół ustawy, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Czytaj też: Czego dotyczy nowelizacja ustawy o IPN?

Senat poparł nowelizację ustawy o IPN bez poprawek w czwartek przed godz. 2 w nocy. Nowelizacja ustawy o IPN trafi teraz do podpisu prezydenta.

Po uchwaleniu ustawy w piątek (26 stycznia) przez Sejm, krytycznie zareagowały władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu.

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Czytaj też: PO: Mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem w polskiej polityce zagranicznej

W środę (31 stycznia) "Jerusalem Post" poinformował, że 61 deputowanych w 120-osobowym Knesecie popiera projekt przepisów, na mocy których polska ustawa o IPN, gdyby została ostatecznie przyjęta, byłaby uznana za negowanie Holokaustu.

Również w środę amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie ustawy o IPN nie tylko z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa, ale też "naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami".

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie" - podkreślono w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (22 komentarzy)

 • :-) 2018-02-08 16:42:37
  Do wieśkasyn: Klamstwo o dziadku Tuska Kurski odszczekał - typowe dla PIS obrzucanie błotem wbrew prawdzie. PIS funduje nam neokomunę ale głupki które w każdym kraju głosują na szkodliwe ale populistyczne partie dalej głosują. Wystarczy im dać 500 zł i powiedzieć że są wspaniali. W ten sposób każdy menel, złodziej i nierób ma na flachę i czuje się dowartościowany. Ty też. Głosuj tak dalej aż obudzisz się w nowym PRL.
 • wieśkasyn 2018-02-08 14:00:54
  Do Megan: Większego NISZCZYCIELA Polski i Polaków jak DONALD TUSK, do tej pory, Świat nie widział. PiS, przy DONALDZIE TUSKU, to mały pikuś. A poza tym, Kaczyński nie miał dziadka w Wermachcie a twój idol, miał. Oszołomiony baranie na temat Tuska.
 • Megan 2018-02-02 08:44:41
  Donaldzie Tusku wracaj do kraju bo PiS zniszczy go nam doszczętnie!!!
 • jur 2018-02-01 21:15:40
  Do Z. O. Kraków: Napewno nieco sie rozpedziles, sa to slowa nadajace sie do prokuratury. A po drugie zawsze warto pomyslec, tylko ze PiS na to nie pozwala!..
 • EuPi 2018-02-01 20:42:18
  Do Antoniantczak: Używasz perfum, a to musisz się myć, bo smierdzisz jak tchórz!
 • EuPi 2018-02-01 20:40:33
  Tylko winny sie tłumaczy, a PiS przez swoja głupotę spowodował, że zagranica tak to przyjmie, jak się tłumaczą, to maja cos na sumieniu i chcą ukryc. Tez tak bym zrozumiał!
 • Antoniantczak 2018-02-01 17:48:02
  Donald tusk żyd ,vel david dehl , agent stasi ddr wstawiony przez służby mosadu i stasi do gdańskiej solidarności.Cel - sprzedaż Polski.
 • Z. O. Kraków 2018-02-01 16:22:07
  Do :-): Tak, bezwzględnie wszystkich was trzeba umieścić w "berezie" i tam wyzdychajcie ! Wy podłe trolle KOD-u i totalnej.Szkodzicie Polsce samym swoim istnieniem, poglądami, czynami, decyzjami, wypowiedziami i bezmyślnymi ocenami politycznymi. Ale stale was, hołoto ubywa, co potwierdzają rankingi poparcia partii politycznych w RP.
 • :-) 2018-02-01 15:54:37
  Do Z. O. Kraków: Wiem że chcielibyście przywrócić Berezę Kartuską. Taką właśnie demokrację gotuje nam PIS i jego zwolennicy. Potem jeszcze tylko krok i będzie jak za komuny - pierwszy sekretarz, jedna partia o jedynie słusznych poglądach, sądy wojsko i policja słuchające głosu partii. Czołem towarzyszu polityczny!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA