REKLAMA

Donald Tusk spotka się z premier Beatą Szydło

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 15:41
Donald Tusk spotka się z premier Beatą Szydło - Powiem Tuskowi, że family photo ze szczytu nie wystarczy; UE potrzebuje reform - mówiła premier w niedawnym wywiadzie (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• We wtorek (13 września) w Warszawie szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się z premier Beatą Szydło.
• Rozmowa wpisze się w przygotowania do nieformalnego szczytu UE w Bratysławie.
• - Powiem Tuskowi, że family photo ze szczytu nie wystarczy; UE potrzebuje reform - mówiła premier w niedawnym wywiadzie.

Przewodniczący Rady Europejskiej objeżdża unijne stolice w ramach konsultacji przed nieformalnym szczytem UE, który odbędzie się w piątek w Bratysławie; ma zamiar rozmawiać z przywódcami wszystkich krajów członkowskich.

Według Tuska piątkowe spotkanie unijnych przywódców nie będzie dotyczyło strategii negocjacyjnej w związku z Brexitem, lecz przyszłości UE i wyzwań, jakie przed nią stoją. Wskazując na kluczowe obszary, które mają być przedmiotem dyskusji w Bratysławie, szef Rady Europejskiej wymieniał bezpieczeństwo, ochronę granic zewnętrznych UE, terroryzm i przyszłość gospodarczą Wspólnoty.

Szefowa rządu Beata Szydło w niedawnym wywiadzie podkreślała, że aby "uratować Unię Europejską, musimy wprowadzić reformy, być odważni i nie bać się". "Polska z propozycjami takich reform wystąpi. Jesteśmy zgodni w całej Grupie Wyszehradzkiej, że właśnie w ten sposób trzeba mówić o przyszłości UE" - podkreśliła premier.

Mówiła także o dyskusji na temat potrzeby zmiany unijnych traktatów. - Mówimy o konieczności reform, to jest przez nas przede wszystkim podnoszone, natomiast nie boimy się mówić także o tym, że trzeba przyjrzeć się konieczności zmiany traktatów. Taką debatę zaproponujemy - zaznaczyła premier Szydło.

Nieformalne spotkanie w słowackiej stolicy odbędzie się w piątek w gronie przywódców 27 państw członkowskich, bez udziału Londynu. Brytyjczycy w czerwcowym referendum zdecydowali o opuszczeniu Wspólnoty. Decyzja o rozpoczęciu tej procedury należy do brytyjskiego rządu. W ubiegłym tygodniu w Londynie Tusk powiedział brytyjskiej premier Theresie May, że Wielka Brytania powinna jak najszybciej rozpocząć negocjacje w sprawie opuszczenia UE.

Polska sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W ramach przygotowań do spotkania w Bratysławie premierzy V4 omawiali w Polsce wspólne stanowisko. Konsultowali się również z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Przywódcy Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier zgodzili się podczas spotkania w Warszawie pod koniec sierpnia, że kluczowymi punktami rozmów w Bratysławie powinny być kwestie bezpieczeństwa oraz wzrostu gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA