REKLAMA

Doradca prezydenta zapewnia, że wojska NATO będą w Polsce

  • Autor: GP
  • 12 lutego 2016 10:09
Doradca prezydenta zapewnia, że wojska NATO będą w Polsce - Chodzi nam o to, aby nowa wojskowa obecność USA w Europie objęła w możliwie istotnym stopniu także Polskę - mówi Krzysztof Szczerski. (fot.:facebook.com)

• Doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. zagranicznych, Krzysztof Szczerski zapewnił, że celem Polski jest przekonanie sojuszników o konieczności wojskowej obecności NATO w regionie.
• W ocenie Szczerskiego tylko stałe bazy i wojska USA są w stanie zapewnić bezpieczeństwo, nie tylko państwom Europy Środkowej, ale całemu sojuszowi.
• Polityk wiąże nadzieję, że zmiana optyki, jaka zaszła w Białym Domu, doprowadzi do zmian polityki NATO wobec państw takich jak Polska.
• Szczerski zapewnia, że celem polskiej dyplomacji jest zainstalowanie części militarnej NATO w Polsce.

Krzysztof Szczerski udzielił wywiadu piątkowej „Rzeczpospolitej” (12 lutego). Był pytany o cel wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie oraz priorytety polskiej polityki zagranicznej na pierwsze półrocze 2016 roku.

Urzędnik Kancelarii Prezydenta precyzował, że celem polskiej ofensywy dyplomatycznej w NATO jest przekonanie sojuszników o konieczności wzmocnienia sił militarnych w Europie Środkowej.

- (Zapewnienie bezpieczeństwa - red.) za pomocą sił szybkiego reagowania nie da się po prostu zrobić. Poważnym problemem sojuszu jest pozostawanie w tyle wobec zachodzących, strategicznie niekorzystnych wydarzeń – mówił Szczerski, odnosząc się do kryzysu na Ukrainie.

Minister precyzuje, że wojskowa obecność sojuszu to przede wszystkim obecność baz amerykańskich w Polsce i państwach sąsiednich.

Polski żołnierz w czasie treningu NATO w Hiszpanii, źródło: flickr.com/CC BY-SA 2.0

- Chodzi nam o to, aby nowa wojskowa obecność USA w Europie objęła w możliwie istotnym stopniu także Polskę – mówił polityk. - To jest bardzo realne choćby w postaci stałych baz amerykańskiego sprzętu wojskowego na naszym terytorium.

- Z wielkim optymizmem przyjmujemy deklarację prezydenta Baracka Obamy o zwiększeniu wydatków wojskowych w Europie o 3,4 mld dolarów – podkreślał zmiany w polityce USA minister w Kancelarii Prezydenta. - Jest to decyzja fundamentalna w tym znaczeniu, że odwraca dotychczasowy trend, który przez wielu uznawany był za nie do odwrócenia.

Polityka zagraniczna polskich władz w kontaktach z NATO jest zdominowana nadchodzącym szczytem sojuszu w Warszawie. W czasie tego spotkania mają zapaść decyzje związane z ewentualną stalą obecnością wojsk sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej.

11 lutego szef MSZ, Witold Waszczykowski rozmawiał o szczycie NATO w Waszyngtonie. Wcześniej 10 lutego minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozmawiał w Brukseli o wojskowej obecności NATO w regionie Europy Środkowej na spotkaniu ministrów obrony państw sojuszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA