REKLAMA

Druga debata odbyła się u Lisa. Byli wszyscy oprócz Kukiza

 • Autor: Gabriel Paździor
 • 19 października 2015 23:10
Druga debata odbyła się u Lisa. Byli wszyscy oprócz Kukiza Tomasz Lis w zapowiedzi programu publicystycznego. Fot. Twitter

W programie Tomasza Lisa tuż po debacie Kopacz-Szydło gościli: Barbara Nowacka, Marcelina Zawisza z partii Razem, Przemysław Wipler, Ryszard Petru i Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński, ze Stronnictwa Ludowego zaznaczył, że telewizje zbyt wiele czasu poświęcają komitetom politycznym PO i PiS. Zebrani, debatę w studiu TVP 2 określili jako remis. W ocenie polityków PO i PiS nie pokazały niczego, czego nie dało się już usłyszeć.

Związki zawodowe i górnictwo

Po podsumowaniu debaty goście wypowiadali się o stosunku do związków zawodowych. Wszyscy, prócz posła Wiplera, krytykowali ale podkreślali konieczność istnienia tych formacji na polskim rynku pracy. Przedstawiciel partii KORWIN chciał likwidacji związków.

- To jest wielkie wyzwanie. Mamy węgiel i możemy go wydobywać – mówił Janusz Piechociński, odpowiedzialny za górnictwo jako minister gospodarki. W odpowiedzi na tę dyskusję Ryszard Petru i Barbara Nowacka wymienili się sprzecznymi opiniami. Lider Nowoczesnej chce prywatyzacji, liderka Lewicy przeciwnie.

Wipler chce górnictwo uwolnić od zbyt wielkiego opodatkowania.

Banki, SKOKi i inne tematy

Później pojawił się temat gospodarczy: bankowości, kontroli banków i kwestii SKOK-ów. Mówiono o nacjonalizacji lub repolonizacji sektora finansowego. Pod koniec mocno starli się Ryszard Petru i Przemysław Wipler.

Goście Tomasza Lisa rozmawiali także o edukacji, religii w polskiej szkole. Na koniec rozmowy ustosunkowali się do kwestii związków partnerskich. Tomasz Lis pytał również o uchodźców. Ten temat zdenerwował i doprowadził do kolejnego spięcia personalnego miedzy Petru i Wiplerem. Tomasz Lis nie zdołał polityków uspokoić. W polemikę z nim wszedł Wipler.

- Za miesiąc będzie Pan uchodźcą z TVP - mówił do Tomasza Lisa polityk partii KORWIN, nawiązując do zmian jakie PiS ma wprowadzić w mediach publicznych.

Opinia naukowa o debacie

W drugiej części program odwiedzili publicyści i politolodzy. W ich dyskusji przewijały się poglądy o remisie w debacie Szydło-Kopacz.

- Zwolennicy powiedzą, że to ich lider wygrał. Niezdecydowanych ten ping-pong słowny nie przekona - mówiła politolog Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Cieszyła się bardzo, że debatowały kobiety.

- Wszystko było wyuczone w tej debacie - mówił z kolei Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Kukiz o programie Tomasza Lisa

Paweł Kukiz, który nie pojawił się u Lisa, tę rozmowę uznał za "wyścig szczurów do żłoba." Pozostałych członków kampanijnej rywalizacji, gości Tomasza Lisa, posądził o żalenie się publiczne na antenie TVP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Andrzej121 2015-12-07 22:59:28
  Ugrupowania biorące udział w debacie zwyczajowo lubią Polaka jako biedaka, i myślą że zwykłemu pracownikowi czy dziecku nic w tym naszym pięknym kraju się nie należy. Niespotykana postawa anty Polska i rozwoju kraju, już nie mówiąc żeby zezwolili na poprawę bytu w kraju naszym dzieciom, to już jest utopia w oczernianiu Partii PiS i ludzi że chcą aby w kraju żyło się trochę lepiej, wstyd że tacy ludzie jeszcze siedzą na wysokich stołkach polityki q kraju. Wiadomo że TK w tej postaci nie dopuściło by do pozytywnych zmian dla zwykłego Polaka, wszyscy o tym wiedzą będą blokować każdą dobrą ustawę dla Polaka, czas na wielkie zmiany w konstytucji jak i w tej instytucji jeszcze komunistycznej w swych gremiach.
 • Andrzej 2015-12-07 22:52:03
  Słuchałem wypowiedzi u tego Lisa to tylko oczernianie władzy PiS która stara się teraz uporządkować Polskę. Czas na likwidacje takich skupisk nienawiści Polaka do Polaka. Kłamią , mylą fakty, programu tendencyjny przeciw Polakom. Każde z ugrupowań w swych wypowiedziach gadało jadem bez opamiętania.
 • Tego niema w TV 2015-10-20 14:56:44
  Wipler to JEDYNY poseł który ANI RAZU nie zagłosował za podwyżką podatków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA