REKLAMA

Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii 2 października

  • Autor: PAP/JS
  • 05 lipca 2016 13:38
Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii 2 października Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Gerhart Holzinger (fot. youtube.com)

• Powtórzona druga tura wyborów prezydenckich w Austrii odbędzie się 2 października - ogłosił rząd w Wiedniu.
• Powtórka głosowania jest konieczna z powodu niedawnego unieważnienia drugiej tury przez Trybunał Konstytucyjny.

Datę 2 października zaproponował wcześniej szef MSW Wolfgang Sobotka, a rząd zatwierdził ją na wtorkowym posiedzeniu - poinformował po tym spotkaniu socjaldemokratyczny kanclerz Christian Kern.

Austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał w piątek powtórzenie przeprowadzonej 22 maja drugiej tury wyborów, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

W drugiej turze kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

Wniosek zaskarżający oficjalny rezultat drugiej tury FPOe złożyła w trybunale 8 czerwca.

Uzasadniając wyrok Trybunału, jego prezes Gerhart Holzinger oświadczył, że w 14 okręgach wyborczych stwierdzono otwieranie kopert z głosami poza posiedzeniem komisji wyborczej, co oznacza naruszenie przepisów, służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Wybory trzeba powtórzyć w całej Austrii, gdyż dokonanie tego wyłącznie w okręgach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości dotyczące głosowania drogą pocztową, nie byłoby technicznie możliwe. Zdaniem Trybunału powtórzenie wyborów w całym państwie jest niezbędne także z powodu przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania.

Van der Bellen miał zostać zaprzysiężony na urząd 8 lipca, ale w obecnej sytuacji trzyosobowe prezydium Rady Narodowej (izby deputowanych parlamentu), w skład którego wchodzi Hofer, przejmie tymczasowo obowiązki szefa państwa, gdy w piątek dobiegnie końca druga kadencja obecnego prezydenta Heinza Fischera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA