REKLAMA

Drugi dzień XVIII posiedzenia Sejmu: Wraca program 500 plus

  • Autor: PAP/GP
  • 12 maja 2016 09:31
Drugi dzień XVIII posiedzenia Sejmu: Wraca program 500 plus Warszawski drogowskaz pokazujący drogę do parlamentu. (fot.: Lukas Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Sejm, który w czwartek (12 maja) kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Chodzi o to, by świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" nie obniżało wysokości alimentów.

W prezydenckim projekcie zapisano, że na zakres obowiązku alimentacyjnego nie wpływają ani świadczenia wychowawcze, ani świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, ani świadczenia rodzinne, ani świadczenia i inne środki pieniężne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Prezydent w niedawnym wywiadzie dla PAP "absurdem" nazwał sytuację, kiedy alimenty mogą zostać obniżone z powodu otrzymywania 500 zł na dziecko.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Przeczytaj: Szefowa Kancelarii Premiera uzasadniła ustną prezentację audytu rządów PO-PSL

Sejm wysłucha też informacji na temat realizacji programu "Rodzina 500+"; wniosek w tej sprawie do minister rodziny złożyli posłowie PiS.

Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej. Zgodnie z projektem od 1 października na bazie Akademii Obrony Narodowej w warszawskim Rembertowie zostanie utworzona Akademia Sztuki Wojennej. ASW będzie przede wszystkim kształcić i szkolić żołnierzy. Ma doskonalić kwalifikacje kadry oficerskiej wszystkich rodzajów sił zbrojnych na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych i doskonalących.

Kolejny punkt porządku obrad to rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Rejestr ma poprawić bezpieczeństwo oraz warunki uczciwej konkurencji w transporcie drogowym; zostanie on zbudowany na bazie rejestrów funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego oraz ewidencji przewoźników drogowych.

Posłowie będą też kontynuowali prace nad poselskim projektem nowelizacji Prawa łowieckiego. Projekt PiS odnosi się do odszkodowań za szkody wyrządzane w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Projekt zakłada powstanie funduszu odszkodowawczego, z udziałem pieniędzy z budżetu państwa. Jego dysponentem byłby wojewoda, a środki gromadzone w funduszu miałyby pochodzić z rocznych składek płaconych przez obwody łowieckie, a także z darowizn i zapisów oraz dotacji z budżetu państwa.

Czytaj: Rating ekonomiczny nie jest już tak ważny jak jeszcze 10 lat temu

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem noweli Kodeksu pracy, który wprowadza obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę, lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach pozytywnie zaopiniowała projekt.

Posłowie będą również dalej pracować nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który doprecyzowuje zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią.

Sejm zajmie się ponadto projektem zmian w Kodeksie postępowania karnego, autorstwa PiS, który zakłada, że strony procesu będą mogły zaskarżać decyzję sądu o wyłączeniu jawności rozprawy. Jeśli wyłączenia jawności z powodu ważnego interesu prywatnego chciałby oskarżony, musiałby się na to zgodzić prokurator. Projekt - jak piszą wnioskodawcy ma celu zwiększenie transparentności procesu karnego.

Posłowie zajmą się też prawdopodobnie poprawkami Senatu m.in. do ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz do Karty Polaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA