REKLAMA

Duda nie musiał spotkać się z Kopacz? Ale się spotka

  • Autor: PAP/em
  • 12 listopada 2015 12:54
Duda nie musiał spotkać się z Kopacz? Ale się spotka - Kultura polityczna nakazywałaby jednak, by prezydent zaprosił ustępującego premiera, podziękował za służbę i przyjął dymisję - mówi konstytucjonalista (fot. facebook.com/andrzejduda)

Zdaniem prof. Marka Chmaja, prawo nie nakazuje, by prezydent osobiście odbierał dymisję premiera. Według niego to kwestia zwyczaju i politycznej kultury. Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Ewą Kopacz i ministrami odbędzie się o godz. 15.30. w Pałacu Prezydenckim.

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj powiedział PAP, że choć nie ma formalnego obowiązku wynikającego z przepisów prawa, by prezydent osobiście odbierał dymisję od ustępującego szefa rządu, to jednak taki sposób przyjmowanie tej dymisji wynika ze zwyczaju i kultury politycznej.

- Konstytucja wskazuje, że premier składa dymisję na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu, ale kieruje ją do prezydenta. Prezydent ma obowiązek przyjąć dymisję. Nie ma natomiast obowiązku, żeby premier osobiście tę dymisję składał; składa na posiedzeniu, na piśmie i ta dymisja trafia następnie do prezydenta, prezydent ją przyjmuje. Nie ma obowiązku, żeby premier jechał do prezydenta - powiedział konstytucjonalista.

Kwestia kultury osobistej

Zaznaczył, że "kultura polityczna nakazywałaby jednak, by prezydent zaprosił ustępującego premiera, podziękował za służbę i przyjął dymisję". - Ale to już kwestia kultury politycznej, a nie praw - zaznaczył prof. Chmaj.

Konstytucjonalista podkreślił, że zazwyczaj, gdy prezydent wręcza dymisję, to robi to osobiście. - To są poważne sprawy, najważniejsze konstytucyjne organy państwa. Obowiązku nie ma, ale są pewne zwyczaje, po prostu kultura polityczna - powiedział Chmaj.

Kancelaria Prezydenta milczy

Marszałek senior Kornel Morawiecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że po złożeniu dymisji przez Kopacz w Sejmie, do czego obliguje ją konstytucja, zostanie ogłoszona przerwa. Dodał, że jej długość uzależniona jest od tego, czy premier pojedzie do Pałacu Prezydenckiego czy nie.

Kopacz pytana w czwartek przez dziennikarzy, czy w czwartek spotka się z prezydentem, odparła: "Tak, tylko w jednym celu. Tak, o godz. 16.30 dokładnie - ustalali to między sobą szefowie kancelarii".

Kancelaria Prezydenta na razie nie potwierdza tego terminu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jen 2015-11-12 13:10:21
    zwłaszcza teraz Prezydent RP ma ważniejsze rzeczy do robienia niż dbanie o po-prawność polityczną .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA