REKLAMA

Duda: Złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK

  • Autor: PAP/AT
  • 26 listopada 2015 08:43
Duda: Złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała większość w Sejmie chciała dokonać "swoistego politycznego skoku na trybunał" (fot. Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

- Uważam, że zasady złamano wcześniej powołując sędziów TK, próbując w ten sposób zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało - skomentował Andrzej Duda uchwały Sejmu stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji Sejmu.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Chinach, podkreślił, że już wcześniej wypowiadał się w tej sprawie.

PO chciała dokonać "politycznego skoku na trybunał"

"Mówiłem, że uważam, że złamano zasady powołując wcześniej sędziów TK, próbując w ten sposób - nie wiem - zawłaszczyć Trybunał? Uważam, że wtedy źle się stało" - stwierdził. "Sejm jest władzą ustawodawczą, podejmuje decyzje" - dodał.

Prezydent powiedział, że Platforma Obywatelska korzystając z tego, że miała większość w Sejmie chciała dokonać "swoistego politycznego skoku na trybunał". Ocenił, że była to rozgrywka polityczna, którą PO zaczęła jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu próbując wybrać sędziów.

Sejm unieważnił wybór sędziów

W środę późnym wieczorem Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonanego w poprzedniej kadencji. PiS przekonywał, że trzeba naprawić wadliwą decyzję poprzedniego parlamentu; zdaniem części opozycji PiS łamie konstytucję, bo chce podporządkować sobie TK .

8 października poprzedni Sejm - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Kadencja trojga z nich upłynęła 6 listopada - jeszcze w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów, bez czego nie mogą orzekać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA