REKLAMA

Duża ustawa medialna to media narodowe, TVP, Polskie Radio i opłata audiowizualna

  • Autor: PAP
  • 21 kwietnia 2016 10:53
Duża ustawa medialna to media narodowe, TVP, Polskie Radio i opłata audiowizualna W mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe. (fot.:facebook.com)

• Trzy projekty ustaw składające się na tzw. dużą ustawę medialną, trafiły do laski marszałkowskiej - wynika z informacji na stronie Sejmu.
• Chodzi o poselskie projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy.

Przedstawicielem wnioskodawców jest szefowa sejmowej komisji kultury Elżbieta Kruk.

W myśl dotychczasowej wersji projektu celem inicjatywy jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv, powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.

Przekształcenie to miałoby nastąpić od 1 lipca tego roku. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO.

Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Mają być wybierani na co najmniej 2-letnią kadencję związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych.

Wcześniej w czwartek (21 kwietnia) o złożeniu projektów informował Krzysztof Czabański

W mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe utworzone z kandydatów zgłoszonych przez: organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia. Społeczne Rady Programowe mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA