REKLAMA

Dworce pełne zwolenników i przeciwników Donalda Tuska. Dziś przesłuchanie

 • Autor: aw/PAP
 • 19 kwietnia 2017 10:50
Dworce pełne zwolenników i przeciwników Donalda Tuska. Dziś przesłuchanie B. premier, obecnie szef Rady Europejskiej ma się stawić w środę (19 kwietnia) w warszawskiej prokuraturze (fot. Donald Tusk, PO/Flickr)

- Chcę wykazać jak najlepszą wolę. Tak długo, jak będę miał wrażenie, że chodzi o wyjaśnianie kwestii, będę do dyspozycji, jeśli to się zamieni w procedury, które uniemożliwią mi pracę, będę korzystał z immunitetu - mówił Donald Tusk.  W Warszawie ma stawić się w prokuraturze.

- Jestem bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się w naszej ojczyźnie, ale wszystko jest dziś w rękach ludzi - powiedział b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który w środę (19 kwietnia) przed południem przyjechał do Warszawy.

Po tym, gdy wysiadł z pociągu na Dworcu Centralnym, Tusk udał się pieszo do warszawskiej prokuratury okręgowej przy ul. Nowowiejskiej, gdzie ma zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy polskich władz z rosyjską FSB. W drodze towarzyszą mu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy, którzy czekali na niego na dworcu.

Jak już informowaliśmy, na Dworcu Centralnym zebrał się tłum ludzi z flagami Polski i Unii Europejskiej i skandują "Donald Tusk" . Ale było też spore grono przeciwników b. premiera. Oni czekali na Tuska z hasłami  "pójdziesz siedzieć".

Wychodząc z dworca Tusk był pytany, jak ocenia zorganizowane mu przez zwolenników powitanie. "Bardzo się cieszę" - powiedział b. premier.

Pytany o nadzieje, jakie wyrażają jego zwolennicy, Tusk powiedział, że "trzeba by się dopytać, o jakie nadzieje chodzi".

"Ja jestem bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się dziś w naszej ojczyźnie, ale wszystko jest dziś w rękach ludzi, tutaj żaden pojedynczy wysiłek nic nie zmieni" - powiedział Tusk.

B. premier, obecnie szef Rady Europejskiej ma się stawić w środę w warszawskiej prokuraturze, gdzie będzie zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Pierwotnie przesłuchanie wyznaczono na 15 marca - Tusk nie mógł wówczas stawić ze względu na udział w sesji Parlamentu Europejskiego.

A tu setki osób na Dworcu Centralnym czekające na przyjazd Donalda Tuska (fot.twitter.com/ProtasiewiczJ)

Tak żegnano go na dworcu w Sopocie

W środę na peronie dworca w Sopocie zebrali się działacze Platformy Obywatelskiej, młodzieżówki PO, a także Komitetu Obrony Demokracji, żeby pożegnać Tuska przed wyruszeniem do Warszawy. Zgromadzone osoby skandowały "jesteśmy z tobą", "Donald Tusk", odśpiewali także "Sto lat" w związku z 60. urodzinami, które przewodniczący RE obchodzić będzie 22 kwietnia. Mieli ze sobą polskie i unijne flagi, a także transparenty z wizerunkiem Donalda Tuska i napisami "Donald trzymaj się", "Donald z Pomorza".

Tusk w rozmowie z dziennikarzami na dworcu w Sopocie podkreślił, że z racji piastowanego stanowiska, objęty jest immunitetem. "Chcę wykazać jak najlepszą wolę. Tak długo, jak będę miał wrażenie, że chodzi o wyjaśnianie kwestii, to będę do dyspozycji. Jeśli to się zamieni w procedury, które uniemożliwią mi pracę, będę korzystał, oczywiście, z immunitetu" - oświadczył.

Tusk był pytany przez dziennikarzy, czy jeżeli współpraca Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa rozpoczęła się w 2010 roku, to odbywała się wtedy bez jego zgody i wiedzy.

"W sprawach dotyczących samego śledztwa będę odpowiadał prokuratorom. Wybaczcie państwo, ale nie jest to domena publicznych debat - kwestie prac służb specjalnych" - odpowiedział b. premier.

Tusk pytany, dlaczego podróżuje do Warszawy pociągiem, a nie samolotem oświadczył, że to dla niego "dobra okazja, żeby przetestować Pendolino". "Akurat z Gdańska do Warszawy nie miałem okazji jechać, a czuję się jakoś współojcem" - dodał. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Jak wyżej 2017-04-19 16:30:22
  Do Nowy PRL : kłamcie, kłamcie i myślicie, że może coś tam przylgnie do tych niezorientowanych" biedaków; szkoda słów! Włączmy myślenie...
 • Nowy PRL 2017-04-19 14:46:39
  Do POLAK-Z RODZINĄ: Obecny rząd ma poparcie obywateli z niskim wykształceniem i nierozumiejących że za 500zł na dziecko i wcześniejszą emeryturę, zabiera się im wolność i tworzy nowy PRL. Wszystko i tak na kredyt za który kiedyś będą musiały zapłacić nasze dzieci. Uczciwość jest taka że Nowak wyleciał z PO za niezadeklarowany zegarek wart 10tsięcy a Szyszko nie wyleciał z PIS za chałupę wartą milion. Pytanie także kto jest winien największej we współczesnej Polsce afery SKOK? Szef SKOKów jest w każdym razie senatorem PIS. Afera gruntowa? Lobbowanie as Boeingiem? To jest właśnie normalność?
 • POLAK-Z RODZINĄ 2017-04-19 14:20:43
  Obecny rząd Pani Premier Beaty Szydło ma poparcie obywateli, którzy długo czekali na normalność, uczciwość, prawdomówność. Dziś Oni dali wyraz swej godnej postawy na peronie Dworca Centralnego! Przeciwnie- b.rządy ,,króla euro-pejskości"- grupki ,,wybrańców pe- er- el- owskich ze swoimi jednak rodzinami", to resztki... - dziś, "ostatnim rzutem na taśmę" przybyły na peron CentralnegoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA