REKLAMA

Dwudniowe posiedzenie Senatu zdominują materiały wybuchowe i ich zastosowania cywilne

  • Autor: PAP/GP
  • 06 kwietnia 2016 12:09
Dwudniowe posiedzenie Senatu zdominują materiały wybuchowe i ich zastosowania cywilne W porządku obrad Senatu jest nowela ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. (fot.:senat.gov.pl)

• W środę (6 kwietnia) przed południem Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie.
• Izba zajmie się m.in. nowelizacją przepisów o obrocie materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego oraz nowelą ustawy dot. rejestracji koni.

Na początku obrad marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) poinformował, że porządek obrad zostanie rozszerzony o kilka punktów, m.in. o ustawę o systemach zgodności nadzoru rynku oraz nowelizację prawa geologicznego i górniczego.

Powiedział, że w porządku znajdzie się też informacja ministra spraw zagranicznych na temat nowego porozumienia dla Zjednoczonego Królestwa w ramach Unii Europejskiej, przyjętego na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 18-19 lutego 2016 r., ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji dla polskich obywateli postanowień dotyczących świadczeń socjalnych i swobodnego przepływu.

Na wcześniejszym briefingu Karczewski poinformował, że izba nie zajmie się na obecnym posiedzeniu ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. Zakłada ona m.in. wstrzymanie na 5 lat sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa i zmianę zasad obrotu gruntami rolnymi.

Przeczytaj: Czy opinia Komisji Weneckiej może załagodzić spór wokół TK?

- Senat jest po to, by zastanowić się nad treścią ustaw i ten czas zostanie dobrze wykorzystany. Nie było w porządku obrad tego punktu na poprzednim Konwencie Seniorów i ten punkt nie był brany pod uwagę - odpowiedział Karczewski.

Do tej sytuacji przed rozpoczęciem obrad Senatu nawiązali na konferencji prasowej senatorowie PO. Waldemar Sługocki ocenił, że ustawa ws. obrotu ziemią jest "kolejnym bublem prawnym". Aleksander Pociej (PO) dodał, że ustawa PiS zamiast zabezpieczać polską ziemię przed obcym kapitałem, po prostu uderza w możliwości gospodarskie polskiej wsi i prawo własności wszystkich Polaków.

W porządku obrad Senatu jest nowela ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Realizuje ona wytyczne dyrektyw unijnych; w wypadku dwóch z nich termin wdrożenia minął w pierwszej połowie zeszłego roku, trzeciej mija w kwietniu tego roku. Przepisy dotyczą m.in. materiałów wybuchowych używanych w górnictwie, ale także np. petard i fajerwerków.

Dzięki nowym rozwiązaniom w obrocie mają pojawić się wyroby pirotechniczne i materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego, spełniające podwyższone wymogi bezpieczeństwa. Nowela doprecyzowuje też obowiązki producentów, importerów i dystrybutorów materiałów wybuchowych, a w przypadku materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, dodatkowo także upoważnionych przedstawicieli producenta, związane z zapewnieniem zgodności tych wyrobów z zasadniczymi wymogami bezpieczeństwa.

Senat zajmie się też wyrażeniem zgody na ratyfikację przez prezydenta umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Jest to nowa chińska inicjatywa; ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

W porządku obrad Izby jest też nowela o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która ma wprowadzić do krajowych przepisów tryb upoważnienia podmiotów do wydawania dokumentów identyfikujących konie tj. paszportów dla koni. Nowela przewiduje m.in. czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnień do wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych (koni) w przypadku naruszenia przepisów.

Senatorowie zajmą się też projektami uchwał: z okazji 120. rocznicy urodzin czołowego przedstawiciela Warszawskiej Szkoły Matematycznej Kazimierza Kuratowskiego i z okazji 360. rocznicy Ślubów Lwowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA