REKLAMA

Dwukadencyjność prezydentów, wójtów i burmistrzów zgodna z konstytucją?

  • Autor: PAP/AT
  • 05 grudnia 2017 12:44
Dwukadencyjność prezydentów, wójtów i burmistrzów zgodna z konstytucją? Propozycja dotycząca dwukedencyjności jest obecnie analizowana konstytucyjnie (fot.shutterstock)

Sejmowa komisja nadzwyczajna analizuje konstytucyjnie zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, której wprowadzenie przewiduje projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS.

We wtorek (5 grudnia) sejmowa komisja nadzwyczajna kontynuuje prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kadencyjność będzie miała zastosowanie po raz pierwszy od wyborów, które odbędą się w roku 2018. Przewidziano też, że kandydat na wójta będzie mógł startować tylko do rady tej gminy, gdzie kandyduje na wójta.

Poseł wnioskodawca Łukasz Schreiber (PiS) poinformował, że propozycja dotycząca dwukedencyjności jest obecnie "analizowana konstytucyjnie". Jak dodał, w związku z tym zostanie ona rozpatrzona na następnym posiedzeniu komisji nadzwyczajnej.

Czytaj też: Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku

Wcześniej posłowie komisji zgodzili się, by w każdym okręgu wyborczym tworzonym dla wyboru rady gminy i powiatu było wybieranych od 3 do 7 radnych. Obecnie jest to jeden radny w wyborach do rady gminy oraz od 3 do 10 do rady powiatu.

Opozycja wnioskowała o odrzucenie tych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA