REKLAMA

Działka usunięta z rejestru, powstanie droga w Warszawie

  • Autor: GP
  • 30 czerwca 2016 13:29
Działka usunięta z rejestru, powstanie droga w Warszawie Magdalena Gawin, wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków w administracji Beaty Szydło. (fot.:MKiDN/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

• Magdalena Gawin w czerwcu wypisała z rejestru zabytków działkę w Warszawie, co powoli kontynuować pracę nad drogą wojewódzką.
• Decyzję podjęto w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego.

Wiceminister Magdalena Gawin, piastująca funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków podpisała w środę (22 czerwca) decyzję o częściowym uchyleniu wpisu do rejestru zabytków fragmentów trzech działek przy zbiegu ulic Marsa i Żołnierskiej w Warszawie. Decyzja ta pozwoli dokończyć budowę drogi wojewódzkiej, która jest ważną częścią modernizacji arterii komunikacyjnych stolicy. Droga jest częścią infrastruktury, która powstaje wraz z obwodnicą miasta.

Decyzję podjęto po interwencji władz samorządowych, dokładniej Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych w Warszawie (ZMID).

Czytaj: Generalny Konserwator Zabytków to stanowisko dekoracyjne? Wywiad

Minister Gawin uznała, że w tej sprawie istnieją okoliczności uzasadniające wszczęcie z urzędu postępowania na podstawie przepisu art. 161 § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, zgodnie z którym minister może uchylić lub zmienić w niezbędnym zakresie każdą decyzję ostateczną, jeżeli w inny sposób nie można usunąć stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu albo zapobiec szkodom dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów państwa.

Przesłanką, która nadała działkom ochronę zabytków był fakt, że mieści się na nich budynek z okresu międzywojennego, należący do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA