REKLAMA

Dziedziczak: Powinniśmy realizować skuteczną dyplomację historyczną

  • Autor: PAP/JS
  • 26 września 2016 16:28
Dziedziczak: Powinniśmy realizować skuteczną dyplomację historyczną Wśród tematów posiedzenia Rady Dziedziczak wymienił m.in. relacje polsko-ukraińskie, które - jego zdaniem - są kluczowe w tej części Europy. (fot. K. Siemion-Bielska/ MSZ)

- Jako kraj poważny powinniśmy już od dawna realizować skuteczną dyplomację historyczną opartą na prawdzie - podkreślił wiceszef MSZ Jan Dziedziczak na  briefingu po pierwszym posiedzeniu Rady Dyplomacji Historycznej.

Rada Dyplomacji Historycznej została powołana przez Ministra Spraw Zagranicznych w lipcu jako ciało doradcze w kwestiach szerzenia wiedzy o polskiej historii za granicą oraz wypracowywania rekomendacji i propozycji działań dla polskich placówek zagranicznych.

Dziedziczak, który przewodniczy spotkaniom Rady, podkreślił, że jej pierwsze posiedzenie odbyło się w gronie osób "na najwyższym poziomie w naszym kraju". Dodał, że podczas spotkania rozmawiano o koncepcji funkcjonowania Rady.

Czytaj też: Wicepremier Ukrainy o wspólnej historii z Polską: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie

Wiceszef MSZ poinformował, że w spotkaniu brali udział m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Krzysztof Mikulski, prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski i prezes Fundacji Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.

- Rozmawialiśmy o koncepcji funkcjonowania Rady, o tym jak ta Rada ma pracować i o wymiarze doraźnym wyzwań dyplomacji historycznej naszego kraju oraz o wymiarze długofalowym - mówił Dziedziczak.

- Nam bardzo zależy na tym, żeby spowodować powstanie realnej formy dialogu o dyplomacji historycznej. Każdy poważny kraj na świecie realizuje politykę dyplomacji historycznej długofalowo - zauważył wiceminister SZ.

Wśród tematów posiedzenia Rady wymienił m.in. relacje polsko-ukraińskie, które - jego zdaniem - są kluczowe w tej części Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA