REKLAMA

Dzień Kobiet w polskiej polityce. Życzenia i rozmowy o płci pięknej

  • Autor: GP
  • 08 marca 2018 10:56
Dzień Kobiet w polskiej polityce. Życzenia i rozmowy o płci pięknej Na zdjęciu w centrum wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) w 2015 roku z kobietami służb mundurowych. Polityk wówczas była Marszałkiem Sejmu. (fot. Paweł Kula/Sejm RP/sejm.gov.pl)

Politycy nie zapominają o Polkach. W Dzień Kobiet od rana sypią się życzenia a panie w polityce przypominają o tematach ważnych dla środowisk kobiecych.

Na 8 marca główni polityczni aktorzy przygotowali kilka atrakcji. Rankiem zasypali Twittera, główne polityczne medium społecznościowe naszego kraju, życzeniami. Potem pojawiły się grafiki Nowoczesnej, w których formacja opozycyjna akcentowała problemy kobiet.

Partia Katarzyny Lubnauer, jedyna partia w Sejmie, której liderką jest kobieta, podnosi od miesięcy temat kobiet. Nowoczesna cały rok 2018 obchodzi pod znakiem praw i 100-lecia praw wyborczych dla kobiet. Więcej o inicjatywie formacji opozycyjnej przeczytasz tutaj.

Lubnauer w audycji portalu Onet.pl mówiła, że o ile 8 marca jest ważny, nie można w nim zapomnieć o problemach trapiących Polki. - W przypadku szanowania praw kobiet w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Sama skala Czarnego Protestu o tym mówi - akcentowała Lubnauer.

Swoje przesłanie do Polek wystosował też prezydent Andrzej Duda. Film zobaczysz tutaj.

Życzenia w internecie składali szef MSWiA Joachim Brudziński, czy Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Platforma Obywatelska tymczasem przypomina, że ostatnie lata nie były dla kobiet w Polsce usłane różami. Europoseł tej formacji Adam Szejnfeld zdecydował się nie publikować kwiatów, a plakat o protestach kobiet.

 

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) nie chce być tego dnia bierna i wraz z działaczami Nowoczesnej chce rozmawiać o Polkach w Radomiu.

 

Na lewicy swoje dwa słowa dodawała natomiast Barbara Nowacka.

 

O kobietach w armii nie zapomniało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W silach mundurowych kobiety uhonorowano już 7 marca. Wiceminister odpowiedzialny za policję Jarosław Zieliński składał policjantkom życzenia mówiąc:

- Wszystkim Paniom w mundurach i w cywilu dziękuję za profesjonalizm w wypełnianiu obowiązków, troskę o dom i rodzinę oraz służbę Polsce.

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto pochodzące z USA. Pierwszy raz obchodzono je w 1909 r. Te obchody było wypadkową strajków w Nowym Jorku. Protestowały w USA pracownice przemysłu odzieżowego. 

W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W Europie 8 lat później, wraz z końcem I wojny światowej, prawa kobiet stały się faktem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • paramilitarny 2018-03-08 15:34:14
    Do Normalny: I Ty jesteś "normalny" ??? Nawet artykułu nie przeczytałeś skoro twierdzisz, że to jest "komunistyczno-bolszewickie pseudo święto". A kobiety szanujesz tylko "po swojemu".
  • Normalny 2018-03-08 13:05:08
    komunistyczno-bolszewickie pseudoswieto, co nie znaczy , że nie szanuje i nie kocham kobiet , tak normalnie codziennie, bez ideologii i tych wszelkich medialnych bzdur.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA