REKLAMA

Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian już blisko. Sejm skierował projekt do komisji

  • Autor: PAP/GP
  • 12 kwietnia 2016 16:55
Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian już blisko. Sejm skierował projekt do komisji II Rzeczpospolita posiadała pokaźne tereny od dzisiejszych granic wschodnich. Ich mieszkańców nazwano Kresowianami. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian przewiduje projekt ustawy jakim zajęły się we wtorek połączone komisje sejmowe.
• Posłowie zdecydowali o przesłaniu projektu do dalszych prac w podkomisji.

- Ta ustawa ma dwa cele. Po pierwsze oddanie hołdu, upamiętnienie naszych rodaków, Polaków, którzy w XX w. zginęli na Wschodzie. Poczynając od rewolucji bolszewickiej, przez wojnę polsko-sowiecką, dwudziestolecie międzywojenne, kiedy w Związku Sowieckim nasi rodacy byli poddawani różnorakim represjom - podkreślił reprezentant wnioskodawców poseł Michał Dworczyk (PiS).

Jak przypomniał, 1936 r. to deportacje do Kazachstanu, 1937 r. "operacja polska" - 111 tys. osób rozstrzelanych.

- Później II wojna światowa i deportacje z Kresów II Rzeczpospolitej. Oczywiście Katyń i ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów - wyliczał poseł PiS.

Zaznaczył, że dramat naszych rodaków i liczba ofiar "jest olbrzymia".

- Była to przez długi czas historia zapomniana, dlatego chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy cierpieli w XX w."- dodał.

Podkreślił, że drugim, równie istotnym celem projektu jest przybliżenie historii Kresów.

- Przypomnienie o tym wszystkim, czym dla polskości Kresy były. Przypomnienie kultury, wkładu ludzi, którzy z tamtych terenów pochodzą, w politykę i historię polską. Krótko mówiąc przypomnienie o tym, że fundamentalną częścią naszej polskiej tożsamości narodowej są tamte tereny - powiedział Dworczyk.

Przeczytaj: PiS o emeryturach. Znamy pierwsze założenia

W jego ocenie obecnie bardzo często o tym nie pamiętamy.

- Raz dlatego, że w czasach PRL temat Kresów był tematem tabu, dwa, dlatego, że często zdarzało się, że po 1989 r. w imię źle rozumianej poprawności politycznej temat Kresów, naszych rodaków na Kresach był po prostu przemilczany. Jest duże zainteresowanie projektem ze strony środowisk pozarządowych, kresowych, dlatego w naszym przekonaniu skierowanie go do prac w podkomisji będzie najbardziej efektywne - zaznaczył poseł.

Powołana przez połączone komisje łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków przekazu podkomisja, która zajmie się projektem ustawy będzie liczyła 15 posłów. W jej skład weszli: Piotr Babinetz, Grzegorz Puda, Michał Dworczyk, Marcin Porzucek, Leonard Krasulski, Piotr Pyzik i Anna Schmidt-Rodziewicz z PiS, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Urszula Augustyn, Halina Rozpondek i Bogusław Sonik z PO, Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej, Elżbieta Borowska i Wojciech Bakun z Kukiz'15 oraz Mieczysław Baszko z PSL.

W projekcie ustawy podkreślono, że dziedzictwo Kresów I oraz II Rzeczypospolitej stanowi fundamentalną część polskiej kultury, historii oraz tożsamości. W myśl projektu Sejm RP składa hołd wszystkim mieszkańcom tych ziem, represjonowanym, deportowanym i zabitym w XX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA