REKLAMA

Dzień Strażaka: Awansowano 201 nowych oficerów straży pożarnej

  • Autor: PAP/GP
  • 04 maja 2016 12:12
Dzień Strażaka: Awansowano 201 nowych oficerów straży pożarnej W PSP służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy. (fot.:twitter.com/mswia_rp)

• 201 strażaków - absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej - odebrało w środę (4 maja) na Pl. Piłsudskiego, podczas obchodów Dnia Strażaka, awanse na pierwszy stopień oficerski.
• Wcześniej nominacje na generalski stopień nadbgrygadiera odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy szef PSP Leszek Suski.

Komendant główny PSP podczas uroczystości otrzymał też z rąk ministra SWiA Mariusza Błaszczaka szablę generalską.

- Dzień Strażaka to szczególna chwila dająca możliwość i okazję do uhonorowania w różnorodnych formach osób, które wyróżniły się w służbie. Są to także chwile refleksji nad mijającym czasem wytężonej pracy, nad dniem dzisiejszym i perspektywami rozwoju naszego pożarnictwa - mówił podczas uroczystości szef PSP.

Dziękował też strażakom - zawodowym i ochotnikom - a także pracownikom cywilnym straży pożarnej za ofiarną służbę, zaangażowanie i trud ponoszony podczas codziennych obowiązków.

W obchodach, obok prezydenta Dudy, biorą udział: premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceminister nadzorujący m.in. straż pożarną Jarosław Zieliński, szef BBN Paweł Soloch, szefowie służb, a także m.in. prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

Uroczystość na Pl. Piłsudskiego rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. Następnie prezydent Duda wręczył strażakom odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz kilkanaście Krzyży Zasługi (złote, srebrne i brązowe) i krzyż zasługi za dzielność. Następnie 201 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej odebrało awanse na swój pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana.

Leszek Suski urodził się 31 grudnia 1957 roku. Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1981 r. W 1986 r. skończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Pełnił służbę m.in. w Katedrze Taktyki i Dowodzenia SGSP, był także dowódcą zmianowym i p.o. dowódcy Jednostki nr I w Warszawie.

Przeczytaj: NIK sprawdził ile kosztuje i jak działa straż miejska w różnych miastach Polski

Od 1997 r. służył w Komendzie Głównej PSP. Następnie w latach 2002-2005 oddelegowany do MSWiA. Pełnił również w latach 2005-2007 funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego. Od grudnia 2015 roku jest komendantem głównym PSP.

Centralne obchody Dnia Strażaka rozpoczęto mszą święta w Bazylice Katedralnej św. Floriana w Warszawie i złożeniem kwiatów pod znajdującą się w katedrze tablicą upamiętniającą strażaków, którzy polegli za wolności ojczyzny lub zginęli w trakcie służby.

W PSP służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy.

Ich patronem jest rzymski legionista św. Florian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA