REKLAMA

EEC, Uwaga polityków skupiona na Śląsku. Trwa IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 10 maja 2017 14:21
EEC, Uwaga polityków skupiona na Śląsku. Trwa IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego Debata "Inna Europa w innym świecie" rozpoczęła EEC 2017. Fot. PTWP (Michał Oleksy)

W Katowicach rozpoczęła się IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy gospodarczej w naszej części Europy. Przez trzy dni uwaga polityków i biznesmenów skupi się na Śląsku i katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Sesja otwierająca kongresu, „Inna Europa w innym świecie”, z udziałem byłych premierów Polski, Czech, Słowacji oraz Litwy, Jerzego Buzka, Jana Fischera, Mikulasa Dzurindy i Andriusa Kubiliusa, a także Konrada Szymańskiego, sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, miała odpowiedzieć na pytanie o nową wizję Europy w kontekście ostatnich przemian politycznych, przechylających Stary Kontynent w kierunku populizmu i izolacjonizmu.

Europejski Kongres Gospodarczy 2017

Krajobraz gospodarczy po Brexicie, prawdopodobieństwo innych ruchów odśrodkowych wewnątrz Unii Europejskiej czy realizacja polityki Europy dwóch prędkości to - zgodnie z diagnozą uczestników sesji - jedne z najważniejszych wyzwań, z którymi będzie musiała zmierzyć się Polska i Europa.

- Nigdy nie unikaliśmy tu trudnych, kontrowersyjnych pytań, odpowiadaliśmy na zagrożenia i szukaliśmy szans - powiedział otwierając debatę Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Według niego Europa musi znaleźć odpowiedź na pytanie jak się zmieniać i który z trzech uproszczonych scenariuszy przyjąć: wariant cofania się z integracją, wariant trwania z pewnymi modyfikacjami, bądź odważnego pogłębienia tego procesu.

Czytaj też: Jerzy Buzek: Cała Unia Europejska jest w trudnej sytuacji

Konrad Szymański nie miał wątpliwości, że bez względu na nieporozumienia i napięcia polityczne, to Unia Europejska z polskiego i środkowoeuropejskiego punktu widzenia pozostaje kluczowym wymiarem wzrostu gospodarczego i dobrobytu. - Pomysły na dzielenie Europy oznaczają potężne ryzyko jej osłabienia. Nie rozwiążą żadnego problemu, a mogą stworzyć nowe. Pierwszą ofiarą trwałego podziału Unii będzie wspólny rynek, którego integralność jest kluczową wartością z punktu widzenia globalnej konkurencyjności Europy - mówił.

Jak zapowiedział, polski rząd będzie namawiał partnerów, aby plany reformy Unii pisać na bazie integralności wspólnego rynku. - Szukając lepszej Unii nie powinniśmy zniszczyć tej, którą mamy - przekonywał.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kongresmeni łączcie się!! 2017-05-10 15:18:25
    Przyjadą, pogadają, popiją szampana, zagryzą kawiorem i wyjadą. Świat od tego nie stanie się lepszy a koszty trzeba ponieść. Za czasów mojej młodości urządzano w tym samym celu i z takim samym efektem zjazdy PZPR.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA