REKLAMA

Egipt. Sojusz partii opozycyjnych wzywa do bojkotu wyborów prezydenckich

 • Autor: PAP/rs
 • 30 stycznia 2018 21:16
Egipt. Sojusz partii opozycyjnych wzywa do bojkotu wyborów prezydenckich Wszyscy opozycyjni kandydaci wycofali się z rywalizacji z prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim. (Fot. Shutterstock.com)

Koalicja ośmiu egipskich partii opozycyjnych wezwała we wtorek do bojkotu marcowych wyborów prezydenckich, nazywając je farsą. Wszyscy opozycyjni kandydaci wycofali się z rywalizacji z prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim ubiegającym się o reelekcję.

 • Jak wskazuje AP, ugrupowania zgromadzone w sojuszu Cywilnego Ruchu Demokratycznego uznały wybory za "absurd graniczący z szaleństwem".
 • Zarzuciły również egipskim władzom, że ich działania w związku z głosowaniem przypominają "stare i surowe zasady dyktatury".
 • W poniedziałek na kilka minut przed upływem terminu na zarejestrowanie się do walki o fotel prezydenta Egiptu swoje dokumenty komisji wyborczej przedstawił Musa Mustafa Musa, lider pozaparlamentarnej partii Jutro (Hizb el-Ghad) i zwolennik Sisiego.

Opozycyjni politycy nie wskazali jednak, w jaki sposób zamierzają skutecznie przekonać Egipcjan do bojkotu - zaznacza AP. Sisi wielokrotnie apelował do 60 milionów zarejestrowanych egipskich wyborców do oddania głosu, sugerując, iż potrzebuje wysokiej frekwencji do silnego mandatu w sprawowaniu rządów.

Ostatni z kandydatów opozycji do fotela prezydenckiego w Egipcie Chaled Ali oświadczył w środę, że wstrzymuje swą kampanię i wycofuje się z wyścigu wyborczego. Tłumaczył, że warunki w kraju nie umożliwiają uczciwej rywalizacji. O swej decyzji powiadomił w dzień po zatrzymaniu przez władze egipskie byłego szefa sztabu sił zbrojnych generała Samiego Anana, ostatniego z liczących się potencjalnych rywali Sisiego.

W poniedziałek na kilka minut przed upływem terminu na zarejestrowanie się do walki o fotel prezydenta Egiptu swoje dokumenty komisji wyborczej przedstawił Musa Mustafa Musa, lider pozaparlamentarnej partii Jutro (Hizb el-Ghad) i zwolennik Sisiego.

Jedyny kontrkandydat obecnego prezydenta nie deklarował chęci uczestniczenia w wyborach aż do dnia przed upłynięciem terminu zgłoszeń. Do 20 stycznia jego partia zbierała podpisy osób popierających kandydaturę Sisiego.

Musa twierdzi, że będzie stanowił "pełne wyzwanie" dla obecnego egipskiego przywódcy - odnotowuje Reuters. Działacze opozycji w mediach społecznościowych wyśmiewają jednak jego kandydaturę, opisując ją jako próbę stworzenia pozorów wyboru przez stronnictwo prezydenta. W ocenie AP "perspektywa jednoosobowych wyborów rzuciła cień na głosowanie".

Wybory prezydenckie, w których zdecydowanych faworytem będzie Sisi, odbędą się w dniach 26-28 marca. Ewentualna druga tura będzie przeprowadzona 24-26 kwietnia, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska 50 procent głosów w pierwszej turze. Będą to trzecie wybory szefa państwa od czasu rewolucji z 2011 roku, w wyniku której obalony został wieloletni przywódca Hosni Mubarak.

W lipcu 2013 roku, podczas wojskowego zamachu stanu, w którym obalono rządy prezydenta Mohammeda Mursiego, Sisi był ministrem obrony oraz głównodowodzącym egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, zdobywając ponad 96 proc. głosów. Od tego czasu władze egipskie stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA