REKLAMA

Ekshumacje, nieoficjalnie: Pobrano próbki DNA z ciał pary prezydenckiej

  • Autor: PAP/JS
  • 15 listopada 2016 14:13
Ekshumacje, nieoficjalnie: Pobrano próbki DNA z ciał pary prezydenckiej Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym tej katastrofy smoleńskiej. (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

W Krakowie trwają badania ekshumowanych ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich; według nieoficjalnych informacji przeprowadzono już tomografię komputerową i pobrano próbki do badań DNA.

Czynności związane z ekshumacją pary prezydenckiej rozpoczęły się w poniedziałek ok. godziny 18, a zakończyły ok. godz. 1 w nocy we wtorek (15 listopada); ciała Lecha i Marii Kaczyńskich zostały przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w godzinach porannych rozpoczęto ich badanie. W sekcji zwłok bierze udział zespół polskich i zagranicznych biegłych, powołanych przez prokuratorów.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, badania ciał trwają. Przeprowadzono już m.in. tomografię komputerową. Pobrano też próbki do badań DNA; mają one zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 48 godzin, tak by w momencie złożenia ciał ponownie do krypty - w piątek - biegli mieli pewność, że w trumnach nie znajdują się szczątki innych ofiar katastrofy.

Eksperci będą też pobierali m.in. próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych. Planowana jest także sekcja zwłok, tak by można było m.in. sprawdzić informacje zawarte w sporządzonym przez stronę rosyjską protokole z oględzin zwłok tuż po katastrofie smoleńskiej.

Sama tomografia posłuży ekspertom do określenia obrażeń i przyczyny śmierci, a także do zrekonstruowania przebiegu katastrofy. "Czynności zostały zaplanowane tak, by z dużą ostrożnością i fachowością w jak najkrótszym czasie przeprowadzić wszystkie potrzebne badania" - podkreślił jeden z rozmówców.

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich jest pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym tej katastrofy smoleńskiej. Byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Udział w ekshumacji brali eksperci; a wszystko odbywało się pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w MON. Brali w niej udział m.in.: prokuratorzy, biegli, eksperci, najbliższa rodzina zmarłych, proboszcz Katedry na Wawelu oraz członek Kapituły Katedralnej.

Ponowny pochówek pary prezydenckiej został zaplanowany na dzień 18 listopada 2016 roku. Ceremonia będzie miała charakter prywatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jolka 2016-11-15 14:40:46
    kiedy następna ekshumacja? 2017? 2018? przed wyborami?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA