REKLAMA

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej: Wykryto kolejną zamianę ciał?

  • Autor: PAP/JS
  • 28 marca 2017 17:09
Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej: Wykryto kolejną zamianę ciał? Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem (fot.wikipedia.org/Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Podczas przeprowadzonych w marcu ekshumacji stwierdzono kolejną nieprawidłowość – wynika z nieoficjalnych informacji.

• Według "Super Ekspressu" chodzi o ekshumację, która została przeprowadzona 16 marca, a dotyczyła grobu stewardesy Natalii Januszko.

• W marcu przeprowadzono pięć ekshumacji. 

• Z nieoficjalnych informacji wynika, że w najbliższych dniach, do końca marca, zostanie przeprowadzona jeszcze jedna ekshumacja.

Rzeczniczka prokuratury krajowej prokurator Ewa Bialik powiedziała, że celem przeprowadzanych ekshumacji jest m.in. badanie możliwej zamiany ciał i nieprawidłowości w opisie obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

Według "Super Ekspressu" obecnie chodzi o ekshumację, która została przeprowadzona 16 marca, a dotyczyła grobu stewardesy Natalii Januszko, znajdującego się na warszawskich Powązkach Wojskowych. Według gazety w trumnie znaleziono także szczątki innej osoby. Bialik powiedziała, że nie będzie komentować tych doniesień.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w najbliższych dniach, do końca marca, zostanie przeprowadzona jeszcze jedna ekshumacja.

Czytaj też: Ekshumacje: Badania potwierdziły, że w grobie Handzlika był pochowany Nurowski

W sumie w tym miesiącu przeprowadzono ich już pięć: 14 marca ekshumowano ciało z grobu sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika (nieoficjalnie jego tożsamość została potwierdzona), następnie z grobu Januszko, kolejną ekshumację przeprowadzono w Żabnie k. Tarnowa, z grobu Wojciecha Seweryna, potem we Wrocławiu z grobu Aleksandry Natalli-Świat i we wtorek rano w Warszawie, dotyczyła ona grobu mec. Stanisława Mikkego.

Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano 11 osób: parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego. W trakcie tamtych ekshumacji (w styczniu i lutym była przerwa - red) potwierdzono jedną zamianę ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego.

To nie pierwsza tego typu sytuacja; w latach 2011-12, na polecenie prokuratury wojskowej, która wówczas prowadziła śledztwo, ekshumowano dziewięć osób, w przypadku sześciu potwierdzono złożenie w niewłaściwych grobach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA