REKLAMA

Eksperci o programach: Nowoczesna jak PO, Kukiz to zagadka

  • Autor: PAP
  • 22 października 2015 09:39
Eksperci o programach: Nowoczesna jak PO, Kukiz to zagadka Program Nowoczesnej to powtórzenie haseł PO z czasów jej powstania – uważa ekspert. Fot. facebook.com

Nowoczesna Ryszarda Petru, postulując obniżkę podatków, powtarza hasła PO z czasów jej powstania - mówią eksperci. Z kolei Paweł Kukiz - ich zdaniem - próbuje przetrwać na scenie politycznej posługując się antyestablishmentowymi hasłami z kampanii prezydenckiej.

Nowoczesna wyróżnia się jako jedyna partia, która nie jest za zwiększonym rozdawnictwem, która mówi wprost o obniżce podatków" - ocenia redaktor naczelny czasopisma "Liberte" Leszek Jażdżewski.

Jak dodaje, jest to powtórzenie haseł PO z czasów jej powstania.

Nowoczesna zdobywa elektorat PO i Kukiza

Jak widać, jest jeszcze grupa wyborców z wielkich miast, przedsiębiorców, którzy wciąż tęsknią do takiej bardzo prostej wykładni, że państwo powinno po prostu więcej zostawiać w kieszeni obywatelom - podkreśla.

Z kolei zdaniem politologa Piotra Trudnowskiego Nowoczesna "w dość zaskakujący sposób, konsekwentnie i bez wrzucania bardzo wyrazistych tematów budowała swoje poparcie i wydaje się, że zdobyła część poparcia dawnej PO".

W jego opinii formacja Ryszarda Petru przejmie również część wyborców, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowali na Pawła Kukiza.

"Propozycja jednak zagadkowa".

Według socjologa dra Marcina Kotrasa retoryka Pawła Kukiza jest bardzo podobna do tej, którą posługiwał się w trakcie kampanii prezydenckiej.

Mamy do czynienia z próbą przebudzenia elektoratu, całkowitej zmiany systemu, w którym funkcjonujemy. Ten przekaz nie jest już tak silny dlatego, że wydaje się, że Paweł Kukiz zatracił nieco tę swoją moc i spontaniczność charakterystyczną dla kampanii prezydenckiej - ocenia.

W ocenie politolog dr Marzeny Cichosz komitet Kukiz'15 to "propozycja jednak trochę zagadkowa". Jak dodaje, "to jest oferta skierowana do elektoratu tzw. buntu, na pewno w tej ofercie jest obietnica zmiany i to radykalnej zmiany".

Na pewno wiemy, że jest to obietnica wymiany elit, to jest partia wyraźnie antyestablishmentowa, pojawiają się obietnice zmian systemowych dotyczące m.in. także kształtu reżimu politycznego Polski - wylicza Cichosz.

Jednak, jej zdaniem, Kukiz'15 przedstawia bardzo różne propozycje, dlatego "trudno dociec na czym właściwie ta oferta polega".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA