REKLAMA

Eksperci o PSL. Tonący brzytwy się chwyta?

  • Autor: PAP
  • 07 listopada 2015 18:27
Eksperci o PSL. Tonący brzytwy się chwyta? Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Ewy Kopacz (fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 pl)

Wybór Władysława Kosiniaka-Kamysza na nowego prezesa PSL to próba utrzymania tej partii w centrum polskiej polityki - ocenili eksperci w rozmowie z PAP. Ich zdaniem PSL znalazło się w strukturalnym kryzysie, dlatego przed nowym liderem ludowców stoi bardzo ciężkie zadanie.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Ewy Kopacz, został w sobotę wybrany nowym prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wcześniej Rada Naczelna PSL przyjęła rezygnację Janusza Piechocińskiego z tej funkcji.

Politolog z Instytutu Nauk Politycznych UW dr hab. Rafał Chwedoruk powiedział w sobotę PAP, że wybór Kosiniaka-Kamysza na nowego prezesa PSL to próba utrzymania partii w centrum polskiej polityki.

Jak mówił, w kierownictwie PSL doszło do zmiany pokoleniowej, ale z drugiej strony można mówić o pewnego rodzaju kontynuacji, ponieważ Kosiniak-Kamysz to - obok Janusza Piechocińskiego - "najbardziej eksponowany polityk ludowców w ostatnich latach". "W wymiarze politycznym to krok, który symbolicznie ma utrzymać dotychczasowy kierunek polityki koalicyjnej PSL" - ocenił ekspert.

Zauważył też, że PSL od kilku lat konsekwentnie próbuje się odmłodzić, ale - zaznaczył - obecne zmiany we władzach Stronnictwa, to przede wszystkim pokłosie słabego wyniku wyborczego ludowców.

Po wyborze na stanowisko prezesa PSL Kosiniak-Kamysz zapowiedział powrót do ideałów ruchu ludowego, budowę ruchu ludowego w "solidarności międzypokoleniowej", a także gromadzenie wokół partii organizacji pozarządowych i ruchów społecznych.

Zdaniem Chwedoruka przed Kosiniakiem-Kamyszem bardzo trudne zadanie. "PSL po raz pierwszy znalazła się w strukturalnym kryzysie, zagrażającym jej istnieniu, Kosiniak-Kamysz był ministrem w rządzie PO-PSL, a elektorat tej partii z czasem będzie z rosnąca sympatią patrzył na PiS" - przewiduje ekspert.

"Z pewnością nie będą to łatwe lata dla PSL, można powiedzieć nawet, że najtrudniejsze w ostatnim ćwierćwieczu" - ocenił ekspert. Podkreślił też, że SLD tak bardzo chciało się odmłodzić, że zniknęło z Sejmu, zrażając część starszego elektoratu, a nie zyskując nic w zamian. "Jest pytanie, czy gwałtowne, przyspieszone odmłodzenie PSL nie spowoduje, że ludowcy nie zyskają nic w zamian, a dla wielu starszych wyborców, staroświecki PiS nie będzie atrakcyjniejszy" - dodał Chwedoruk.

Jak zauważył, rząd PO-PSL nie kończy swojej kadencji w "glorii i chwale" i to właśnie na rząd spada odpowiedzialność za porażki wyborcze. "Jest pytanie, na ile nowy lider PSL będzie w stanie przedstawić się jako lider ludowców, ale już niekoniecznie jako minister w rządzie Ewy Kopacz" - mówił Chwedoruk.

Dr Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego powiedział PAP, że wybór Kosiniaka-Kamysza, nie był niespodzianką. "Kosiniak-Kamysz nie jest twardym zwolennikiem opcji agrarnej w PSL, miał też negatywny bagaż, bo był kojarzony z PO, dlatego z tego, że wygrał wybory wewnętrzne, można wyciągnąć wniosek, że jego pozycja w partii jest jednak mocniejsza, niż się wydaje" - zaznaczył.

"Kosiniak-Kamysz będzie chciał łączyć nowoczesność z tradycją, pytanie czy mu się to uda, na pewno będzie ciekawie. Stawianie na młodych w PSL to ciekawa próba i walka o pozostanie partii w głównym nurcie polityki" - podkreślił ekspert. Przypomniał też, że Kosiniak-Kamysz jest postrzegany jako polityk negatywnie nastawiony do PiS. Przekonywał ponadto, że nowy lider PSL musi przebudować Stronnictwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • pragmatyk 2015-11-08 09:20:23
    w PSL pozostały młode dziady, bo bogate stare dziady muszą pilnować tego co mają, a nie chodzić na zebrania. Chłopska mentalność i produkcja bimbru i wędlin dla proboszcza dodatkowo tę partię wpycha w niebyt tak jak rozwój techniki stare komputery.
  • jas 2015-11-07 19:19:53
    PSL to już trup polityczny. Pora wracać i orać nieroby.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA