REKLAMA

Eksperci o wyborach w Polsce: możliwe zmiany w stosunkach z Białorusią

  • Autor: PAP/ mw/ cyk/ ro/
  • 26 października 2015 11:51
Eksperci o wyborach w Polsce: możliwe zmiany w stosunkach z Białorusią Idą zmiany w stosunkach polsko-białoruskich? Fot. Mińsk/wikipedia

Polska polityka wobec Białorusi będzie po zwycięstwie PiS zależeć od stosunków Mińska z Unią Europejską, ale mimo to w stosunkach dwustronnych może dojść do pewnych zmian – ocenili dwaj niezależni komentatorzy białoruscy w rozmowie z PAP.

"Politykę zagraniczną w krajach UE ustala się drogą konsensusu, a Bruksela jest jej koordynatorem. Z tego punktu widzenia Polska jest niezupełnie samodzielna w polityce zagranicznej. Zwycięstwo w wyborach tej czy innej partii w dowolnym kraju UE nie oznacza zmiany jego polityki zagranicznej" – podkreślił Waler Karbalewicz.

Inny politolog Alaksandr Kłaskouski zwrócił uwagę, że wśród białoruskich komentatorów panuje pogląd, że jak PiS był poprzednio u władzy za prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to Polska silniej wspierała białoruską opozycję i społeczeństwo obywatelskie - właśnie wtedy powstała nadająca z polski niezależna telewizja białoruskojęzyczna Biełsat i utworzono program stypendialny Kalinowskiego dla represjonowanych studentów.

"Są przeprowadzane paralele, że może i teraz dojdzie do mocniejszego wspierania opozycji i społeczeństwa obywatelskiego Białorusi. Ale myślę, że nie jest to tak jednoznaczne, bo nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" – powiedział Kłaskouski.

Zgodził się z nim Karbalewicz. "Niezupełnie można to porównywać. Politykę zagraniczną prowadzi się w międzynarodowym kontekście, a wtedy był inny. Nie było takiego konfliktu między Rosją i Zachodem, nie było kryzysu ukraińskiego i stosunek UE do Białorusi był inny" – zaznaczył.

Zdaniem Kłaskouskiego perspektywa stosunków między Białorusią i Polską będzie zależeć w mniejszym stopniu od tego, jaka partia rządzi w Polsce, a w większym od dwóch innych czynników, m.in. tego, czy utrzyma się obecny trend normalizacji stosunków między Białorusią i UE. "Jeśli utrzyma się i będzie wzmacniany, to nie sądzę, by nowy rząd w Warszawie poszedł pod prąd tego nurtu, chociaż oczywiście mogą być jakieś niuanse w polityce – zawsze były, bo Polska jest sąsiadką Białorusi" - ocenił.

Za drugi istotny czynnik uznał kwestię ewentualnej rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi. "Jeśli Kreml mimo wszystko przepchnie ten projekt i rozmieści tu, w Bobrujsku, albo w Baranowiczach bazę lotniczą, to sądzę, że może to pogorszyć dwustronne stosunki między Mińskiem i Warszawą" – powiedział.

Z drugiej strony Kłaskouski uważa, że jeśli ogólna atmosfera między Mińskiem i UE będzie się nadal poprawiać, to "są szanse, że w Mińsku wreszcie dadzą zielone światło od dawna gotowej (polsko-białoruskiej) umowie o małym ruchu granicznym". "Ale podkreślam, że to będzie w znacznym stopniu zależeć w szczególności od sprawy bazy lotniczej. Trzeba zaznaczyć, że Mińsk niestety jest w pewnym stopniu zakładnikiem polityki zagranicznej Rosji, a Rosja, jak widzimy, może być nieprzewidywalna i agresywna" - zaznaczył.

Pewnych zmian w stosunkach polsko-białoruskich nie wykluczył też Karbalewicz. "Wiadomo, że PiS ma do Białorusi bardziej krytyczny stosunek, jeśli chodzi o sytuację w sferze praw człowieka, nastawienie do mniejszości polskiej czy sytuację ze Związkiem Polaków. Teraz PiS będzie mieć wszystkie najwyższe stanowiska w państwie – prezydenta, parlament, rząd - i dlatego może formować politykę wobec Białorusi, nie zważając na opozycję" – zauważył Karbalewicz.

Podkreślił, że polityka UE wobec Białorusi jest kształtowana tylko przez kilka państw Unii – sąsiadów Białorusi: Polskę, Litwę i Łotwę, a także Niemcy. "Z tego względu mogą powstać pewne problemy. Polska może na przykład zawetować niektóre decyzje UE dotyczące zniesienia sankcji wizowych wobec białoruskich urzędników. Teoretycznie jest to możliwe" - ocenił.

Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius powiedział, że Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca października sankcji wobec prezydenta Alaksandra Łukaszenki i ok. 150 urzędników. Mają one być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące. Źródła unijne podały, że to odpowiedź na uwolnienie przez Łukaszenkę w sierpniu sześciu więźniów politycznych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA