REKLAMA

Elektrownia atomowa w Polsce: Decyzja o budowie wkrótce w rządzie

  • Autor: PAP/MN
  • 14 września 2017 15:02
Elektrownia atomowa w Polsce: Decyzja o budowie wkrótce w rządzie Henryk Kowalczyk jest od 2015 r. członkiem Rady Ministrów w rządzie Beaty Szydło oraz przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. (fot. Facebook)

Na przełomie roku ma zostać w rządzie podjęta konkretna, „kierunkowa” decyzja dotycząca budowy elektrowni atomowej i pewnie będzie to decyzja wdrażająca projekt w życie - ocenił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

• W 2018 r. polityka dywidendowa rządu nadal ma zachęcać spółki Skarbu Państwa do inwestowania.

• Obecnie nie trwają żadne prace nad kolejnymi przejęciami i konsolidacjami spółek SP na rynku krajowym.

• Kowalczyk dodał, że rząd nie planuje obecnie zmiany nadzorów resortowych nad spółkami.

"Trwają przygotowania bardzo mocne, ale nie ma ostatecznej 'kropki nad i'. Są uzgodnienia społeczne, przygotowania są prowadzone, ale zawsze z możliwością odwrotu od tej decyzji" - powiedział dla PAP Biznes Kowalczyk.

"Myślę, że na przełomie roku powinna być już bardzo konkretna, kierunkowa decyzja" - dodał.

Pytany czy ta "kierunkowa decyzja" raczej będzie oznaczać potwierdzenie wdrożenia projektu niż jego zaniechanie, Kowalczyk powiedział "Pewnie tak, na zaniechanie jeszcze będzie czas…".

Minister poinformował, że w 2018 r. polityka dywidendowa rządu nadal ma zachęcać spółki Skarbu Państwa do inwestowania.

"Generalna polityka jest taka, że nie ograbiamy spółek. Zachęcamy do inwestowania. Chcemy jak najbardziej umożliwić spółkom inwestowanie" - powiedział.

Pytany, czy któryś sektor będzie bardziej "narażony" na wypłacanie dywidend, powiedział: "Trudno powiedzieć jak to będzie sektorowo rozłożone".

"Na pewno łatwiejsze są dywidendy w spółkach, które mają bardzo duże zyski, a potrzeby inwestowania są mniejsze - sektor bankowy czy sektor paliwowy. Orlen miał bardzo dobre zyski, więc w sposób naturalny dywidenda stamtąd jest spora" - powiedział.

Dodał, że rząd nie planuje obecnie zmiany nadzorów resortowych nad spółkami.

"Na pewno do końca roku nic się nie zmieni. Żeby ocenić, musi to rok pofunkcjonować w obecnym kształcie, więc nie ma żadnych zmian. Po roku, po ocenie, popatrzymy jak to wygląda" - powiedział.

Dodał, że rząd chce w najbliższym czasie wdrożyć projekt ujednolicenia sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

"Chcemy wprowadzić precyzyjne zasady, m.in. w sferze jednolitego systemu wynagrodzeń czy jednolitych statutów spółek dotyczących procesu podejmowania decyzji" - powiedział.

Minister poinformował również, że obecnie nie trwają żadne prace nad kolejnymi przejęciami i konsolidacjami spółek SP na rynku krajowym.

"Na razie nic nie jest planowane, ale nigdy nie można wykluczyć, bo czasami to rynek coś pokazuje, daje okazje. Więc byłoby przedwczesne mówić, że nie będziemy działać, ale generalnie nie ma takich planów" - powiedział.

"Nie toczą się na razie żadne tego typu rozmowy. W energetyce jest dużo potrzeb inwestycyjnych, budowa bloków, w innych sektorach również. Te plany inwestycyjne są bardzo szerokie i nie ma dużo wolnych środków, być skupować inne podmioty" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA