REKLAMA

Elżbieta Rafalska: Polska przeznacza 3 proc. PKB na politykę prorodzinną

  • Autor: PAP/AT
  • 29 marca 2017 08:40
Elżbieta Rafalska: Polska przeznacza 3 proc. PKB na politykę prorodzinną Minister Elżbieta Rafalska i sekretarz stanu Stanisław Szwed spotkali się w Parlamencie Europejskim z tzw. Klubem Polskim (fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

500 plus to przełomowy program, który budzi ogromne zainteresowanie, również poza Europą. Polska znalazła się wśród krajów, gdzie 3 proc. PKB przeznacza się na politykę prorodzinną - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Minister Elżbieta Rafalska i sekretarz stanu Stanisław Szwed spotkali się w Parlamencie Europejskim z tzw. Klubem Polskim.

• Rafalska omówiła sukcesy polskiego rządu w obszarze podlegającym działaniom jej resortu.

• Polska znalazła się wśród krajów, gdzie 3 proc. PKB przeznacza się na politykę prorodzinną - zaznaczyła minister.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska i sekretarz stanu Stanisław Szwed spotkali się w Parlamencie Europejskim w Brukseli z polskimi europarlamentarzystami należącymi do różnych frakcji politycznych (tzw. Klubem Polskim) - podało biuro prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Delegacja PiS.

Minister Rafalska omówiła sukcesy polskiego rządu w obszarze podlegającym działaniom jej resortu, obecne inicjatywy w zakresie polityki społecznej, a także wyzwania, z jakimi ministerstwo musi się zmierzyć.

Czytaj też: Jak działa 500 plus? Będą zmiany przepisów

Jak mówiła Rafalska, flagowy program MRPiPS, "Rodzina 500 plus", po roku funkcjonowania przynosi widoczne efekty - ponad 50 proc. polskich dzieci objętych jest wsparciem, o ponad 90 proc. zmniejszyło się skrajne ubóstwo wśród dzieci. Minister zaznaczyła, że można też zaobserwować dynamiczny wzrost urodzeń.

Elżbieta Rafalska, Martina Dlabajova i Stanisław Szwed w Parlamencie Europejskim (fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

"To jest przełomowy program, który budzi ogromne zainteresowanie, również poza Europą" - mówiła Rafalska. Jak dodała, Polska znalazła się wśród krajów, gdzie 3 proc. PKB przeznacza się na politykę prorodzinną. Minister tłumaczyła, że obawy, które się pojawiały wraz z powstaniem programu - związane z ryzykiem złego wykorzystania środków przez beneficjentów - nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Stanisław Szwed podkreślał znaczenie dla bardzo wielu polskich przedsiębiorstw trwających od kilku miesięcy prac nad nowelizacją Dyrektywy o delegowaniu pracowników w celu świadczenia usług. Zwrócił uwagę, że propozycja Komisji Europejskiej wprowadzająca ograniczenie okresu delegowania do 24 miesięcy czy próba zmiany definicji minimalnego wynagrodzenia są dla Polski nie do przyjęcia. Wskazał również, że do priorytetów rządu w trakcie negocjacji tego projektu należy poprawianie sytuacji firm z sektora transportu i wyłączenie ich z tej regulacji.

Czesław Hoc, eurodeputowany PiS i członek parlamentarnej komisji zatrudnienia i spraw społecznych (EMPL) zwrócił uwagę, że wiele jej inicjatyw, w tym także argumenty pojawiające się w kontekście zmian przepisów o delegowaniu pracowników, uderza w kraje Europy Środkowo-Wschodniej oraz powiela niekorzystne stereotypy o pracownikach z Polski. "Możemy zaobserwować jawny protekcjonizm państw silniejszych, wobec czego musimy się integrować i podejmować wspólne działania na rzecz zwalczania widocznych nierówności" - mówił Hoc.

Podczas spotkania europosłowie mówili także o innych rządowych inicjatywach dotyczących m.in. minimalnej stawki godzinowej, waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, programu "za życiem" czy ustawy o wieku emerytalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • popis 2017-03-29 11:28:22
    A ile przeznaczyliście na trumny dla Emerytów i rencistów???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA