REKLAMA

Emerytura po 40 latach pracy: OPZZ poparło projekt PSL

  • Autor: PAP/AT
  • 25 listopada 2015 11:50
Emerytura po 40 latach pracy: OPZZ poparło projekt PSL Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że projekt PSL ws. emerytur zostanie skierowany do dalszych prac w Sejmie i uchwalony (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

- Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli bardzo szybko przeprowadzić wszystkie projekty dotyczące zmian emerytalnych. Polacy na nie czekają - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef OPZZ poparł projekt złożony przez PSL

Szef OPZZ Jan Guz poparł złożony przez PSL projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy.

Projekt PSL został złożony w Sejmie w połowie listopada. To ten sam projekt, który ludowcy złożyli w poprzedniej kadencji.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że projekt ludowców zostanie skierowany do dalszych prac w Sejmie i uchwalony. Według niego interesujące jest to, czy prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie zapowiadany w kampanii prezydenckiej projekt zmian w systemie emerytalnym (dotyczył przywrócenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - red.).

Kosiniak-Kamysz będzie apelował o szybkie wprowadzenie zmian emerytalnych

"Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli bardzo szybko przeprowadzić wszystkie projekty dotyczące zmian emerytalnych. Polacy na nie czekają. Nie chcą, żeby wchodziły w 2019-20 roku, tylko w 2016. Będę o to dziś apelował do Wysokiej Izby" - podkreślił prezes PSL.

Wtórował mu przewodniczący OPZZ Jan Guz, który przekonywał, że "społeczeństwo od kilkunastu lat oczekuje na uzupełnienie prawa do emerytury ze względu na staż pracy". "OPZZ już 7 lat temu zgłosił taką propozycję. Ona była dwukrotnie czytana w poprzednich parlamentach" - zauważył.

Guz zaznaczył, że jego związek proponuje ustanowienie szerokiego konsensusu wokół tego rozwiązania. Dodał, że wszystkie partie, które są w parlamencie "w różny sposób" deklarowały poparcie propozycji takich rozwiązań.

Projekt PSL-u mógłby być uzupełniony o kilka rozwiązań

Zdaniem Guza projekt PSL-u mógłby być uzupełniony o kilka rozwiązań, jak zaliczanie do stażu pracy okresu służby wojskowej, urlopów wychowawczych, czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim na skutek wypadku w pracy.

Projekt ludowców zakłada, że będzie można przejść na emeryturę po przepracowaniu 40 lat. Propozycja PSL przewiduje, że niezależnie od tego, w jakim wieku rozpoczęło się pracę, będzie można przejść na emeryturę po 40 składkowych latach. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia.

Projekt PSL pozwala przejść na wcześniejszą emeryturę nawet tym, którzy przez cały czas pracy dostawali najniższą pensję, a z wyliczeń wyjdzie im emerytura poniżej minimalnej - czyli w wysokości kilkuset złotych. Ludowcy chcą takim osobom dopłacać do emerytury minimalnej (dziś wynosi ona 880,45 zł) z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA