REKLAMA

Europosłowie na szubienicach. Jest śledztwo ws. manifestacji narodowców

 • Autor: PAP/AT
 • 29 listopada 2017 12:10
Europosłowie na szubienicach. Jest śledztwo ws. manifestacji narodowców Uczestnicy manifestacji powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów PO (fot.youtube.pl)

Prokurator wszczął śledztwo w sprawie stosowania gróźb wobec europosłów podczas demonstracji narodowców w dniu 25 listopada 2017 roku w Katowicach - poinformowała prokuratura.

• Prokuratura wszczęła w środę śledztwo w sprawie sobotniej (25 listopada) manifestacji narodowców w Katowicach.

• Uczestnicy manifestacji powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów PO.

• Europarlamentarzyści mają w sprawie status pokrzywdzonych i planowane jest ich przesłuchanie.

Informację o wszczęciu śledztwa przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

"Prokurator wszczął śledztwo w sprawie: stosowania, podczas demonstracji w dniu 25 listopada 2017 roku w Katowicach, z powodu przynależności politycznej gróźb bezprawnych wobec europosłów - popierających rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski" - podała prok. Zawada-Dybek.

Rzeczniczka dodała, że w toku śledztwa planowane jest przesłuchanie europosłów, którzy w sprawie mają status pokrzywdzonych.

"Prokurator musi ustalić w sposób dokładny przebieg tego zdarzenia. Koniecznym jest ustalenie organizatorów i zabezpieczenie pełnej dokumentacji dotyczącej organizacji tego zgromadzenia. Chodzi przede wszystkim o dokumentację z właściwych urzędów" - wskazała Zawada-Dybek.

Czytaj też: Grabiec: Nie można grozić śmiercią za to, że ktoś głosował jako polski poseł w PE

Prokurator dodała, że konieczne jest też skonfrontowanie zapisów nagrań przebiegu manifestacji z zeznaniami świadków. Po zgromadzeniu dowodów prokurator oceni, czy zachowanie organizatorów i uczestników wyczerpało znamiona przestępstwa, które było podstawą wszczęcia śledztwa, lub innego przestępstwa. W zależności od dokonanych ustaleń w śledztwie będą podejmowane dalsze działania.

W sobotę na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, przy pomniku Wojciecha Korfantego, zgromadziło się - według policji - ok. 70 przedstawicieli środowisk narodowych. Zgromadzenie zgłoszono pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy". Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

Jak podawała policja, w trakcie demonstracji nie doszło do "gwałtownego naruszenia porządku, które wymagałoby natychmiastowej interwencji policjantów obecnych na miejscu". Mundurowi rozpoczęli jednak analizę przebiegu manifestacji "w związku z propagowanymi przez uczestników treściami oraz formą ich prezentacji". Demonstracja została nagrana przez policję i zarejestrowana przez kamery monitoringu. Te dowody przekazano prokuraturze.

Doniesienie do prokuratury po sobotniej demonstracji przesłali działacze Komitetu Obrony Demokracji. Mec. Bartłomiej Piotrowski ze śląskiego KOD powiedział w poniedziałek PAP, że w piśmie do prokuratury przywołuje dwa przepisy Kodeksu karnego. Chodzi o publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni (art. 255 par. 2 Kodeksu karnego) oraz groźby bezprawne wobec europosłów (art. 190 kk).

Zachowanie narodowców potępił m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa i szef katowickiej PO Jarosław Makowski, który na najbliższą niedzielę zapowiedział manifestację sprzeciwu. Wyraził przekonanie, że tego typu incydenty powinny spotykać się z natychmiastową reakcją policji i służb, "aby jasnym było, że polskie państwo nie daje przyzwolenia na przemoc".

Po manifestacji interweniował też pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, który prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie ewentualnego naruszenia praw i wolności obywatelskich podczas demonstracji i wystąpił do policji i prokuratury o informację, jakie działania podjęto w tej sprawie.

Parlament Europejski przyjął w połowie listopada rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument. Byli to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun. To ich zdjęcia narodowcy zawiesili na szubienicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Madera 2017-11-30 07:05:05
  No i mamy kolejne przyznanie się, że Posłowie w Euro Parlamencie to nie POLACY.....Grabiec mówi :"Nie można ich wieszać za to ,że głosowali JAKO POLACY",Grabiec, w tej nienawiści do Polski i Polaków nie wiesz sam co pieprzysz....skoro Ci Posłowie udają Polaków, to co Oni tam i tu w Polsce robią ?! Wypieprzać z Polski , UDAWACZE POLAKÓW...zdegenerowani bandyci, nawet to coś HISTORII Polski się nie nauczyli, bo to ścierwo hołubi takich jak on bandziorów a prawdziwym bohaterom, zabiera się ich dobre imię......i Honor.
 • andrzej 2017-11-29 16:33:08
  happening i tyle , są to ludzie publiczni i za to co robią "dla Polski" wydaje się że "zorganizowanie wydarzenia o charakterze "artystycznym", ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację", ma swoje uzasadnienie
 • WAŁĘSA-BOLEK! 2017-11-29 15:16:51
  Do Cyborg28: Dziwnie jakoś tym AntyPolakom z PO-Nowośmiesznej i NIEMIECKIEJ UE. Kojarzy się z SZUBIENICĄ!!! Portret zawieszony na jakieś Podpórce !!! Jak zwykle wszystko PRZEKRĘCAJĄ!!! Chwalą i STAJĄ w obronie UB-eków i są przeciwko ustawie DEZUBEKIZACYJNEJ ,Mają MILONY Polskich EMERYTÓW pokrzywdzonych przez okupantów KOMUNISTÓW-SOWIECKICH ze świadczeniem Emerytalnym 800-1500 zł SERDECZNIE GŁĘBOKO w DU-IE GDZIEŚ!!!
 • Madera 2017-11-29 14:52:29
  ta hałastra zna tylko jedną HISTORIĘ, ...ZDRADY FAŁSZU,OCZERNIANIA, MORDERSTW SKRYTOBÓJCZYCH, ZWYRODNIEŃ I DEWIACTWA.....Z KUM TU ROZMAWIAĆ ?!
 • Cyborg28 2017-11-29 14:08:34
  Wszyscy politycy i prawnicy, którzy chcą karać młodzież za demonstrowanie powieszenia na szubieniczkach zdjęć EUROposłów głosujących przeciw polityce legalnie wybranego rządu polskiego w P E doszczętnie się ośmieszają z racji nieznajomości prawa. Prawo do wieszania na szubienicach portretów osób występujących przeciw polskiej racji stanu "in effigio" uchwaliła bowiem legalna Rada Najwyższa Narodowa w r. 1794 jako zastępczą karę osób występujących przeciw polskim interesom narodowym, którzy znaleźli się za granicą. Tych bowiem, którzy byli w zasięgu polskich władz po prostu wieszano na prawdziwych szubienicach. Prawa tego nie uchyliły żadne legalne polskie parlamenty, a więc polska młodzież je tylko przypomniała i to tylko symbolicznie, bo wizerunków nie wieszano na prawdziwych szubienicach, a tylko na ich namiastkach.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA