REKLAMA

Europosłowie PO: Respektujcie zalecenia Komisji Weneckiej

  • Autor: PAP/GP
  • 09 marca 2016 13:46
Europosłowie PO: Respektujcie zalecenia Komisji Weneckiej Premier Beata Szydło. (fot.:premier.gov.pl)

Europosłowie PO wezwali w środę (9 marca) w Strasburgu premier Beatę Szydło, by w jednoznaczny sposób zadeklarowała, że rząd będzie respektował zalecenia Komisji Weneckiej. Ich zdaniem poprzez działania PiS pozycja Polski w UE znacząco osłabła.

- Wzywamy rząd pani premier Beaty Szydło, aby w sposób jednoznaczny oświadczyła, że będzie respektowała ustalenia Komisji Weneckiej i się do nich zastosuje, bo tylko w taki sposób można odwrócić bieg wydarzeń, które rujnują wizerunek Polski - mówił na konferencji prasowej w Strasburgu eurodeputowany Janusz Lewandowski.

Jak przekonywał, tylko w taki sposób można poświadczyć przynależność do świata demokracji, rządów prawa i wolności obywatelskich. Przypominał, że z opiniami Komisji Weneckiej musiał się liczyć np. premier Węgier Viktor Orban, a stanowiły one kłopot dla prezydenta Rosji Władimira Putina czy Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

- Odnosząc się do (opinii) Komisji Weneckiej Jarosław Kaczyński wybiera, czy stoi tam, gdzie jest świat demokracji, wolności obywatelskich i rządów prawa, czy też skręca razem z dumnym krajem Europy Środkowej w jakieś "ustrojowe dzikie pole" - przekonywał polityk PO.

Oświadczył, że nie ma zgody na to, by za "błędy na górze" płaciła cała Polska, by Polacy czuli się jak "Europejczycy gorszego sortu". Według niego przedstawiciele naszego kraju są coraz mniej słuchani podczas zabiegania o nasze interesy w Brukseli czy Strasburgu.

- Nie chcemy się wstydzić za rządzenie w Polsce. To nie jest tylko kwestia pozycji, to jest także kwestia bezpieczeństwa. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Nie ma w nich miejsca na realizowanie polityki zagranicznej, która będzie zakładnikiem czyjejś obsesji, jak 10 lat temu, gdy czasy były spokojniejsze - mówił Lewandowski.

Przeczytaj: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przypomniał, że prezydent Putin nie ukrywa zamiaru "rozczłonkowania" oraz osłabienia UE i znajduje coraz więcej sojuszników wewnątrz Europy. Europoseł PO podkreślił, że jego ugrupowanie nie chce, by Warszawa, chcąc nie chcąc, była sojusznikiem Moskwy w osłabianiu wspólnoty europejskiej.

- Pozycja Polski, poprzez działania polskiego rządu, poprzez nieodpowiedzialne wypowiedzi najwyższych przedstawicieli polskiego państwa, łącznie z prezydentem RP, premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz wielu polityków PiS, osłabła w sposób znaczący - uważa eurodeputowany PO Tadeusz Zwiefka.

Jak zaznaczył, ma to kluczowe znaczenie, w czasie gdy Polska prowadzi bardzo ważne negocjacje na szczeblu unijnym. Wskazał w tym kontekście nadchodzące rozmowy o rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych (najmocniej uderza w Polaków), negocjacje energetyczne czy budżetowe w ramach UE.

- Pozycja negocjacyjna Polski jest dziś bardzo słaba. Nie wszystkim podobało się w UE, że polski rząd, polski komisarz wynegocjowali ponad 400 mln zł na tę perspektywę budżetową. (...) Jest wielu, którzy tylko czekali na osłabienie pozycji Polski, aby móc tę sytuację zmienić. Dziś będzie nam bardzo trudno bronić polskich spraw - mówił Zwiefka.

Politycy PO nie wykluczyli, że będą pracować nad przygotowaniem projektu rezolucji o Polsce, którą miałby przyjąć cały Parlament Europejski. Lewandowski poinformował, że w sobotę sprawa ta będzie omawiana na zarządzie Platformy.

- Zapowiada się gorący kwiecień dla Polski, bo na werdykt Komisji Weneckiej czeka nie tylko Parlament, ale też Komisja Europejska - powiedział były komisarz. Przypomniał, że KE ma bolesne narzędzia, by wpływać na dany kraj. Przyznał, że na tym etapie nie ma mowy o mechanizmie sankcji, ale one faktycznie już są stosowane.

- Zabiegając o nasze interesy portowe czy budżetowe słyszymy: "jeśli wyprowadzacie naszą flagę z urzędu, to dlaczego my mamy wsłuchiwać się w wasz głos? Będziemy realizowali nasze interesy". Tego typu sankcja już nas spotyka - ocenił Lewandowski.

Posiedzenie, w trakcie którego Komisja Wenecka ma przyjąć opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce, odbędzie się w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ład prawny 2016-03-09 14:30:08
    Prawnicy , wielcy uczeni nowobogaccy partacze , nie rozumieją co to jest słowo polskie - OPINIA - zapoznajcie się nieuki w języku poprawnej polszczyzny- opinia nie jest wiążąca dla rządzących , ani krytykujących. Po rzetelnym i merytorycznym przeanalizowaniu każdej opinii , można się z nią zgodzić lub alternatywnie nie zgodzić. W związku z tym , skoro członkowie Komisji Weneckiej nie zbadali dokładnie i merytorycznie sytuacji prawnej w sprawie TK , która zawiera oderwanie od rzeczywistości , sytuację prawną , która nie dotyczy naszego kraju to niech POPAPRAŃCY z PO I N nie podnoszą głosu , niestety żyła i strumienie złota płynące do was skończyły się i tak nad tym płaczecie , wstydźcie się - nie macie honoru i jesteście ludżmi haniebnymi , rządzący nie powinno brak pod uwagę tych oszczerstw i porządkować nasz piękny kraj , aby zapanować porządek prawny i demokracja. WOLNA , SUWERENNA , NIEZALEŻNA I SPRAWIEDLIWA POLSKA DLA SŁABYCH I SILNYCH FINANSOWO PRZEKRĘTÓW.
  • ścieżka 2016-03-09 14:11:10
    Niech POkrętacze najpierw rozliczą się z 8 lat rządów i pogrążania Polski w kajdanach zachodniego kapitału, szczególnie niemieckiego. Afery, pozamiatali pod dywan, bo myśleli, że Polski Naród, jeszcze raz powierzy im, nieświadomie, władzę. Przeliczyli się, więc szukają zgubionej drogi do zakopanych miliardów, które schowali. Dlatego, chcą wrócić do władzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA