REKLAMA

EXPO 2022: Gliński oficjalnie zgłosił w Paryżu kandydaturę Łodzi

  • Autor: GP
  • 17 czerwca 2016 09:47
EXPO 2022: Gliński oficjalnie zgłosił w Paryżu kandydaturę Łodzi Wicepremier Piotr Gliński i Vicente Loscertalesem, szef Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw. (fot.:mkidn.gov.pl)

• Piotr Gliński, minister kultury zgłosił oficjalnie w Paryżu kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO 2022.
• Motywem przewodnim polskiej kandydatury jest rewitalizacja miast i przestrzeni miejskiej.

W piątek (17 czerwca) wicepremier Piotr Gliński kończy dwudniową wizytę w Paryżu. Jednym z jej punktów było oficjalne zgłoszenie kandydatury Łodzi do organizacji EXPO 2022. Dokonano tego w czasie trwania 159. Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw, które odbyło się w stolicy Francji.

W czasie spotkania z liderem tej organizacji - Vicentem Loscertalesem, Gliński mówił o aspiracjach Rzeczpospolitej w kwestii EXPO 2022.

- Polska chce dołączyć do prestiżowego grona organizatorów EXPO. Chcemy pokazać nasz ponadtysiącletni dorobek kulturowy i przemiany zachodzące od ponad 25 lat w Europie Środkowo-Wschodniej, w regionie który nigdy dotąd nie gościł EXPO - powiedział minister kultury. - Mam zaszczyt przekazać państwu informację, iż Rzeczpospolita Polska składa swoją kandydaturę do organizacji EXPO International 2022 w Łodzi - ogłosił wicepremier Gliński.

Spotkanie w Paryżu, na którym zgłoszono oficjalnie kandydaturę Łodzi do EXPO 2022. (źródło: mkidn.gov.pl)

Jako temat wiodący EXPO 2022 prof. Gliński zaproponował kompleksową rewitalizację terenów miejskich; ideę odzwierciedlać ma hasło "City Re:Invented".

- Chcemy skupić się na tematyce rewitalizacji miejskiej poprzez organizację Expo International 2022 w mieście szczególnym, ciężko doświadczonym przez postindustrialny upadek, z którego miasto to konsekwentnie się podnosi - powiedział Gliński.

W czasie pobytu we Francji wicepremier odwiedził także m.in. Instytut Literacki „Kultura” w Maisons-Lafitte oraz obejrzał mecz Polska-Niemcy na Euro 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA