REKLAMA

Expose Szydło: USA to nasz strategiczny sojusznik

  • Autor: PAP/GP
  • 18 listopada 2015 13:29
Expose Szydło: USA to nasz strategiczny sojusznik Beata Szydło podkreślałą znaczenie USA jako gwaranta światowego pokoju (fot. flickr.com)

Beata Szydło mówiła w expose niewiele o polityce zagranicznej. Skupiła się na roli Polski w UE i zaznaczyła strategiczny charakter sojuszu polsko-amerykańskiego.

- Szczególne znaczenie w sprawach bezpieczeństwa, ale także w całej polityce zagranicznej przypisujemy stosunkom z USA, które są dzisiaj i pozostaną w przewidywalnej przyszłości głównym gwarantem światowego pokoju - mówiła Beata Szydło w środowym expose.

Premier opisała trzy cele i priorytety, którymi będzie kierować się w sprawach związanych z bezpieczeństwem kraju.

Priorytety bezpieczeństwa

"Po pierwsze bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, gdy konflikt zbrojny, choć dziś zamrożony, toczy się u granic naszego kraju. Po drugie bezpieczeństwo gospodarcze, szczególnie w sferze energetycznej, a także informatycznej; po trzecie uzyskanie właściwego statusu i pozycji państwa na arenie międzynarodowej" - wymieniła.

Jak powiedziała, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne, to "planujemy prowadzenie dwojakiego typu działań, równoległych i wzajemnie się uzupełniających". Powiedziała, że z jednej strony chodzi o umacnianie i rozbudowę naszych sił zbrojnych. Według Szydło zaplanowane już znaczne inwestycje w uzbrojenie powinny być prowadzone tak, by służyły rozwojowi polskiej gospodarki.

Z drugiej strony wymieniła także działania zmierzające do umocnienia wschodniej flanki NATO. Jak zaznaczyła, proces ten, choć chciałaby go przyspieszyć, może być powolny.

"Chodzi o to, żeby był jednokierunkowy i konsekwentny" - mówiła, podkreślając szczególne znaczenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mamy rodaków w USA 2015-11-18 17:14:57
    Proszę nie wprowadzać w błąd opinani publicznej, Stany Zjednoczone po wczorajszym wybryku Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Marusza Kamińskiego z Polskiej demokracji śmieją się donośnie, Rząd PiS upadł na głowę!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA