REKLAMA

FAZ: Wzrosły szanse na kompromisowe rozwiązanie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 25 maja 2016 10:05
FAZ: Wzrosły szanse na kompromisowe rozwiązanie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego Veser zastrzega, że szanse na kompromis ws. TK nie są zbyt duże, gdyż "zasadniczy konflikt" pozostaje aktualny. (fot. Lukas Plewnia/Flickr)

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił, że w sporze o Trybunał Konstytucyjny zarówno Komisja Europejska jak i polski rząd złagodziły polemiczny ton, dzięki czemu wzrosły szanse na kompromisowe rozwiązanie konfliktu.

"Wdrożenie przez Komisję Europejską procedury ochrony państwa prawa przeciwko Polsce jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu byłoby dla brytyjskich przeciwników Unii Europejskiej nie lada gratką" - pisze komentator wiodącej niemieckiej gazety Reinhard Veser.

"Polski rząd chce natomiast koniecznie, by w lecie przedłużone zostały unijne sankcje przeciwko Rosji" - zaznacza publicysta, dodając, że zaostrzenie konfliktu z Brukselą "z pewnością nie wzmocniłoby wagi polskiego głosu w tej debacie". "Rząd w dodatku chce uczynić z lipcowego szczytu NATO w Warszawie demonstrację międzynarodowego prestiżu Polski" - podkreśla Veser.

Obie strony mają jego zdaniem ważne powody, by "złagodzić ostrą ostatnio retorykę w sporze o polski TK". "To dobrze, ponieważ wzrasta szansa na znalezienie rozwiązania pozwalającego wszystkim stronom na zachowanie twarzy" - ocenia komentator "FAZ".

Veser zastrzega, że szanse na kompromis nie są zbyt duże, gdyż "zasadniczy konflikt" pozostaje aktualny. "Działania narodowych konserwatystów (tak "FAZ" określa PiS - red.) w Warszawie zmierzają do wyłączenia TK jako prawnej instancji kontrolującej działania rządu" - wyjaśnia komentator. "W istocie chodzi więc o praworządność, a w sprawie praworządności nie można właściwie prowadzić negocjacji" - konkluduje "FAZ".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA