REKLAMA

Francja: Amnesty International apeluje, aby rząd nie przedłużał stanu wyjątkowego

  • Autor: PAP / MIW
  • 04 lutego 2016 22:05
Francja: Amnesty International apeluje, aby rząd nie przedłużał stanu wyjątkowego Stan wyjątkowy obowiązuje we Francji po zamachach z 13 listopada ub. roku. (Fot. : www.antykorupcja.gov.pl).

• Zdaniem AI dalsze utrzymywanie stanu wyjątkowego nie ma uzasadnienia.
• Organizacja krytykuje "arbitralne" środki zastosowane w stanie wyjątkowym.
• Francuski rząd chce przedłużyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa do 26 maja.

Organizacja Amnesty International (AI) zwróciła się w czwartek (4.02) do francuskiego rządu z apelem aby nie przedłużał w kraju stanu wyjątkowego. Jej zdaniem nie ma to uzasadnienia. AI krytykuje też "arbitralne" środki zastosowane w stanie wyjątkowym.

"Nieuzasadnione" ograniczenia zaszkodziły "życiu codziennemu, gospodarce i zatrudnieniu" tysięcy ludzi w całej Francji - twierdzi AI w raporcie dotyczącym 60 przypadków wymienianych w apelu.
Francuski parlament rozpocznie w przyszłym tygodniu debatę nad projektem ustawy ogłoszonym w środę przez Radę Ministrów, która pozwala na przedłużenie do 26 maja środków bezpieczeństwa zastosowanych po zamachach z 13 listopada ub. roku.

Nawet jeśli rząd wykaże potrzebę przedłużenia stanu wyjątkowego, należy stosować jego zalecenia "ze ścisłym poszanowaniem praw człowieka" - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej w Paryżu przewodnicząca AI we Francji Genevieve Garrigos, która wezwała do "debaty i refleksji" przed dokonaniem reformy.

Ponad 3 200 rewizji i 400 aresztowań dokonanych w ciągu ostatnich paru miesięcy, w niektórych przypadkach z zastosowaniem "skrajnej przemocy", zakończyło się wszczęciem zaledwie kilku dochodzeń w sprawach, w których zachodzi podejrzenie o terroryzm - uzasadnia swe zastrzeżenia wobec działań rządu francuska AI.

W niektórych przypadkach, cytowanych na konferencji prasowej AI, spektakularne interwencje sił policyjnych były podejmowane z błahych przyczyn, jak na przykład podróż francuskiego muzułmanina do kraju, w którym dochodziło do ataków terrorystycznych lub pomówienie kobiety o noszenie hidżabu czy stosowanie nieuzasadnionego aresztu domowego, które powoduje utratę pracy przez podejrzanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA