REKLAMA

Francja też opuści Unię Europejską?

  • Autor: Aniela Agopsowicz/Ekantor.pl
  • 18 lipca 2016 11:50
Francja też opuści Unię Europejską? Franxit mógłby dojść do skutku, gdyby Marien Le Pen została wybrana na prezydenta (fot. PTWP)

• Po referendum w Wielkiej Brytanii wiele państw zaczęło się zastanawiać nad swoim dalszym członkostwem w UE.
• Najczęściej o potrzebie sprawdzenia dalszej chęci członkostwa słychać w jednym z państw założycielskich - czyli we Francji.
• Głównym powodem wyjścia Francji z UE miałyby być zmiany na rynku pracy, które wielu z nich nie odpowiadają.
• Franxit mógłby dojść do skutku, gdyby Marien Le Pen została wybrana na prezydenta.

Emocje opadły, rynki ustabilizowały się i przyszedł czas na zdroworozsądkowe przemyślenia. Mimo apelu Donalda Tuska o zachowanie rozwagi wiele państw UE po referendum w Wielkiej Brytanii zaczęło się zastanawiać nad swoim dalszym członkostwem. Czy w kolejce za Zjednoczonym Królestwem już się ktoś ustawił?

Proces realizacji procedur nabiera tempa

Wielu sceptyków uważało, że cały proces oficjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie trwał latami, zwłaszcza po ustąpieniu ze stanowiska premiera Davida Camerona. Miało to przedłużyć rozpoczęcie wszystkich działań do czasu wyboru jego następcy, które miało nastąpić dopiero we wrześniu. Wygrana Theresy May i zaprzysiężenie jej już w lipcu zapewne zmieniła sposób myślenia niedowiarków, którzy Brexit uważali za dobrą zabawę brytyjskiego rządu z władzami UE.

Nowa premier przez niektóre media określana, jako druga Żelazna Dama nie będzie miała łatwego zadania, zwłaszcza że unijni liderzy już na nią naciskają. Nic dziwnego, to największy sprawdzian dla Unii Europejskiej, z którego usilnie będzie próbowała wyjść obronną ręką. Atmosfera w jej wnętrzu jest na tyle niepokojąca, że próby wymuszenia na pani May przyspieszenia tempa wydają się być uzasadnione. Władze UE nie chcą stracić kontroli nad tym precedensem.

Kto może być następny?

Niestety Brexit zasiał swoje ziarno już w innych państwach należących do Unii Europejskiej. Gdzie słychać najczęściej o potrzebie sprawdzenia dalszej chęci członkostwa? O dziwo w jednym z państw założycielskich, czyli we Francji.

Czy Franxit może dojść do skutku? Według wielu różnych opinii jest to możliwe w sytuacji, gdy Marien Le Pen (przywódca francuskiego Frontu Narodowego) zostanie wybrana na prezydenta. Zapowiedziała ona, że gdyby tak się stało, to przeprowadzi referendum w pierwszym półroczu swojej kadencji. Wybory już w przyszłym roku, co tym bardziej potęguje obawy o rozłam UE.

Dlaczego Francuzi mogą chcieć rozstać się z Unią? Głównym powodem zdają się być zmiany na rynku pracy, które wielu z nich nie odpowiadają. Dowodem tego były liczne strajki i protesty, o których było głośno tuż przed rozgrywkami EURO 2016. Również można się doszukać powodów stricte gospodarczych.

Jeśli Wielka Brytania opuści Wspólnotę uzyskując wszystko, albo chociażby część tego, o co walczyła, będzie to dla Francuzów dowód na to, że skoro im się udało to czemu nie nam.

Brexit wywołał zamęt w strukturach unijnych i dał nadzieję tym, który już dawno planowali taki krok w swoich krajach. Czy jednak będą mieli na tyle odwagi, aby przeprowadzić referendum? Czy pogrążona w żałobie Francja, która aktualnie ma większe problemy z atakami terrorystycznymi, niż z chęcią przynależności do UE będzie w stanie zrobić tak duży krok jak Wielka Brytania? Czas pokaże…

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • racionale 2016-07-19 15:37:08
    Wyjście Francji oznaczałby koniec Unii. I dobrze, bo twór ten zamiast pomocny okazuje się aktualnie bardzo szkodliwy. Czas zawiązać zupełnie nową współpracę oparta na współpracy gospodarczej, a nie określaniu czy ślimak to ryba. I jak spuszczać wodę w toalecie. No i jeszcze ściągnijmy terrorystów do kraju, bo... w sumie nikt nie wie. Taki kaprys bo mało przestępsw jest. I trzeba jakoś wymusić wprowadzenie nowego komunizmu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA