REKLAMA

Frans Timmermans pochwalił Mateusza Morawieckiego ws. reformy sądownictwa

  • Autor: PAP/PSZ
  • 09 kwietnia 2018 19:02
Frans Timmermans pochwalił Mateusza Morawieckiego ws. reformy sądownictwa Frans Timmermans podkreślił, że kluczowe jest zachowanie trójpodziału władzy w Polsce (fot. W. Kompała / KPRM)

W sprawi reformy sądownictwa premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej - stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Wiceszef KE przyjechał z wizytą do Polski.

  • Komisja Europejska ciągle ma zastrzeżenia do reformy sądownictwa w Polsce oraz zmian w Trybunale Konstytucyjnym.
  • Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatnio doszło do zbliżenia stanowisk władz Polski i Komisji Europejskiej.
  • Według Fransa Timmermansa jest szansa na szybkie porozumienie w tej sprawie.

"Jestem zadowolony z rozmów z polskimi władzami, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i RPO nt. praworządności. Pilnie musimy znaleźć rozwiązania. Zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski - czekamy na konkretne działania i uważnie śledzimy wydarzenia w Sejmie" - napisał na Twitterze Timmermans.

Wizyta wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Warszawie odbyła się w ramach kontynuacji dialogu między polskimi władzami a Komisją Europejską ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ustaw dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

W jej trakcie Frans Timmermans spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim i wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem i I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

"Podstawa naszej debaty nie jest to, czy Polska ma prawo reformować swój system sądownictwa czy nie, to nie jest domena Komisji Europejskiej" - podkreślił po spotkaniu z Jackiem Czaputowiczem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych.

Timmermans dodał, że Komisja chce się natomiast upewnić, czy zachowuje się niezależność systemu sądowniczego. "Trójpodział władz jest kluczowo ważny dla praworządności, jest przewidziany w traktatach europejskich" - zaznaczył.

Czytaj także: Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Fransem Timmermansem

Dodał, że jest to wymaganie stawiane wszystkim państwom członkowskim. "Musimy się upewnić, że przy reformie sądownictwa niezawisłość i niezależność są respektowane, o tym mówimy w dialogu z rządem RP" - podkreślił.

Ocenił że wypracowanie rozwiązania jest pilne, nie powinno zająć już dużo czasu, a premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom KE. "Wyjaśniają różne kwestie, ja wyjaśniam kwestie ze strony Komisji Europejskiej" - powiedział.

Jak dodał, "nie chcielibyśmy tego procesu przeciągać na miesiące". "Chcemy wypracować rozwiązania tak szybko, jak to tylko będzie możliwe; oczekujemy dyskusji, które niedługo zostaną podjęte w Sejmie" - dodał wiceszef KE.

Czytaj również: Patryk Jaki: Jesteśmy otwarci na dialog z Komisją Europejską, ale nie za wszelką cenę

Minister Czaputowicz zaznaczył, że strona polska cały czas podkreśla, że "mamy prawo do reformowania naszego systemu sądownictwa". "Co do tego nie ma między nami sporu, natomiast jest kwestia skali tej reformy, interpretacji przepisów. Jak powiedziałem, uważamy, że mieścimy się w ramach standardów Unii Europejskiej, w ramach innych systemów, które funkcjonują w UE" - powiedział szef MSZ.

Dodał zarazem, że "pewne modyfikacje odnośnie do niektórych słusznych sugestii Komisji są możliwe". "Też chcemy jak najszybszego zamknięcia tego rozdziału" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA