REKLAMA

Frontex neguje: Nie opuszczamy Warszawy

  • Autor: GP
  • 13 stycznia 2017 08:02
Frontex neguje: Nie opuszczamy Warszawy Siedziba agencji Frontex w Warszawie. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Po doniesieniach medialnych, sugerujących ewakuację Frontexu z Warszawy, agencja zabrała głos.
• W wypowiedzi dla prasy rzecznik Frontexu zaprzeczyła, jakoby agencja miała się przeprowadzić. Decyzja w temacie przyszłości unijnej organizacji musi zapaść do początku kwietnia.
• Frontex koordynuje politykę dotyczącą granic zewnętrznych UE.

W czwartkowych (12 stycznia) doniesieniach stacji "RMF FM", pojawiła się informacja jakoby Frontex miał opuścić Warszawę. Jest to unijna agenda do koordynacji polityki wobec granic państw członkowskich wspólnoty. Jej pełna nazwa to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

RMF argumentował, że w rozporządzeniu z września ubiegłego roku na temat Frontexu napisano, że siedzibą agencji jest Warszawa. Stawiono temu paragrafowi jeden warunek - porozumienie ws. statusu agencji musi zostać zawarte nie później niż dnia 7 kwietnia 2017 roku. Owo porozumienie ma dotyczyć nowych pomieszczeń dla Frontexu.

źródło: frontex.europa.eu

Według doniesień rozgłośni trwające negocjacje o tym porozumieniu nie są kontynuowane.

- Negocjacje w sprawie funkcjonowania agencji w Polsce posuwają się do przodu. Muszą się zakończyć do 6 kwietnia. - Neguje ustalenia rozgłośni Ewa Moncure, rzeczniczka Frontexu w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Frontex powstał w 2004 roku i był odpowiedzią na proces poszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym o Polskę. Warto zaznaczyć, że rozporządzenie ustanawiające agencję było kilkukrotnie nowelizowane.

Do zadań Frontexu należą: koordynowanie współpracy operacyjnej między członkami UE w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi, wspomaganie państw Wspólnoty w szkoleniach krajowych funkcjonariuszy straży granicznych, monitorowanie badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic, a także koordynacja zespołów szybkiej interwencji na granicy do państw członkowskich w sytuacji pilnych i wyjątkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Redakcja 2017-01-13 14:13:17
    Do Funkcjusz: Materiał zaktualizowano o poprawione dane.
  • Funkcjusz 2017-01-13 11:35:37
    Panu dziennikarzowi nie chce się nawet sprawdzić tego co pisze, i podaje nieprawdę, nazwa agencji została zmieniona w zeszłym roku, jak zresztą widać na załączonym logo. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, powinno być poprawnie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA