REKLAMA

Fundacja o. Rydzyka otrzyma 26 mln zł odszkodowania

  • Autor: PAP/GP
  • 22 lutego 2016 10:33
Fundacja o. Rydzyka otrzyma 26 mln zł odszkodowania Ojciec Tadeusz Rydzyk (fot.:wikipedia.org/CC BY 2.0)

NFOŚiGW i Fundacja Lux Veritatis zawarły ugodę, na podstawie której fundacja otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Warszawski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie w związku z zawarciem ugody.

Sędzia Mariusz Solka poinformował w poniedziałek (22 lutego), że Fundacja Lux Veritatis otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania, wraz z odsetkami, za cofnięcia dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

- Sąd umorzył postępowanie w związku z zawarciem ugody. Sąd zaakceptował tę ugodę - powiedział sędzia.

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 27 mln zł dotacji fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

Przeczytaj: Rząd Beaty Szydło, a rada ministrów Kazimierza Marcinkiewicza

Sędzia Solka ocenił w poniedziałek (22 lutego), że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji.

- Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił. Jak mówił, wypowiedzenie miało na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu.

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w poniedziałek w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.

Proces cywilny, który w poniedziałek zakończył się ugodą, rozpoczął się w 2009 r. Fundacja pozwała NFOŚiGW, żądając 27 mln zł odszkodowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • magda 2016-02-22 13:30:29
    Czy były NIErząd odpowie za swoje mściwe zachowanie i wycofanie dotacji dla Lux Veritatis? Dlaczego nikt nie ponosi odPOwiedzialności za swoją głupotę i nienawiść do POLSKI i POLAKÓW. Czy nowoczesny naród polski rozumie działania byłego nie polskiego, lecz chyba niemieckiego NIErządu na terenie POLSKI?
  • joop 2016-02-22 10:52:05
    "ugoda" zawarta w wygranej sprawie , gospodarność a la PiS-lam !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA