REKLAMA

Gasiuk-Pihowicz nazwała śmiesznymi przepychanki z datą spotkania liderów

  • Autor: PAP/GP
  • 16 maja 2016 13:35
Gasiuk-Pihowicz nazwała śmiesznymi przepychanki z datą spotkania liderów Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesna: Chcemy rozmawiać o konkretach. (fot.:facebook.com/kamila.gasiuk.pihowicz)

Zaproszenia wysłanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na spotkanie ws. sporu wokół TK nie można traktować poważnie, bo to kolejny element teatru politycznego - oceniła w poniedziałek w Sejmie rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W poniedziałek (16 maja) do szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru wpłynęło zaproszenie od marszałka Sejmu na spotkanie dotyczące omówienia spraw związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Miałoby ono odbyć się we wtorek o godz. 16. Tymczasem w ostatnią sobotę podczas wspólnej konferencji prasowej w Sejmie szef PO Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosili szefów wszystkich partii parlamentarnych na spotkanie w sprawie rozwiązania sporu wokół TK na środę po południu.

- To kolejny element teatru politycznego; teraz widać, komu zależy na podgrzewaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Aby ta wojna PiS z TK trwała, zależy przede wszystkim Jarosławowi Kaczyńskiemu - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz, komentując zaproszenie marszałka Sejmu.

- Te przepychanki związane z datą tego spotkania są śmieszne i wyraźnie pokazują, że PiS nie zależy na zakończeniu wojny z Trybunałem Konstytucyjnym, tylko na podgrzaniu tej atmosfery politycznego sporu - dodała.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła też, że opozycja w dalszym ciągu zaprasza na środowe spotkanie. Wskazała jednocześnie na podstawową - jej zdaniem - różnicę między obydwoma spotkaniami.

- My chcemy rozmawiać o zakończeniu wojny PiS z Trybunałem Konstytucyjnym, a do tego nie prowadzi rozmowa na temat ustaw o TK. Do zakończenia wojny PiS z Trybunałem wystarczy dobra wola jednego człowieka, której niestety brak od kilku miesięcy - stwierdziła.

Wyjaśniła, że chodzi o to, by prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał polecenie panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie przyjęcia ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK, a także pani premier Beacie Szydło dotyczące publikacji wyroku TK (z 9 marca br. - red.).

- Chcemy rozmawiać o konkretach i to są konkrety, a nie projekty ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, które są złożone w tym momencie w Sejmie - podkreśliła.

Pod koniec kwietnia PiS złożyło do Sejmu projekt zmian w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym.

- Na pewno do zakończenia tej wojny (wokół TK - PAP) nie doprowadzą rozmowy o ustawach o TK, bo są to rozwiązania na przyszłość. Zwłaszcza, że zaproponowane przez PiS rozwiązanie, ta kolejna już nowelizacja ustawy o TK, jest rozwiązaniem absolutnie niekonstytucyjnym - dodała posłanka Nowoczesnej.

Wskazała tu m.in. na zapis mówiący, iż o kolejności rozpatrywania spraw przez TK decyduje kolejność ich wpływu.

- To jest ustawa niekonstytucyjna i to widać na pierwszy rzut oka - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA